Na temat tej choroby powstała niezliczona ilość żartów. Mało kto wie, że zabija ona 2 200 dzieci dziennie

Na temat tej choroby powstała niezliczona ilość żartów. Mało kto wie, że zabija ona 2 200 dzieci dziennie Źródło: .

Biegunka przez wiele osób jest powodem do niewybrednych żartów. Tymczasem to poważna dolegliwość, która może zakończyć się nawet śmiercią. Nie można jej lekceważyć zwłaszcza u dzieci.

Biegunka może być spowodowana zatruciem pokarmowym, spożywaniem nieświeżych pokarmów, alergią pokarmową i wieloma innymi czynnikami. Często dotyka dzieci, jednak rzadko kiedy rodzice przejmują się tym objawem, bowiem uważają, że dolegliwość sama przejdzie. To duży błąd - ta choroba jest bardzo niebezpieczna dla dzieci.

Biegunka może być groźna dla życia dziecka

Choć biegunka wydaje się być banalną, całkowicie niegroźną dolegliwością, statystyki mówią co innego. Z jej powodu co roku na świecie ginie aż 1,5 miliona osób, a w przypadku dzieci dochodzi aż do 2,200 zgonów dziennie. To więcej niż łączna liczba ofiar AIDS, malarii i odry, dlatego nie wolno ignorować zagrożenia, jakim jest dla organizmu ta choroba.

Biegunka, zwłaszcza długotrwała, może spustoszyć organizm. Kiedy chory długo cierpi z powodu dokuczliwych objawów stopniowo z jego ciała wypłukują się niezbędne dla zdrowia mikroelemety, a do tego może dojść do odwodnienia. Każdy, kto zmaga się z tą dolegliwością, powinien dużo pić, a do tego zaraz po zakończeniu infekcji musi spożywać elektrolity, aby na nowo nawodnić i odżywić wyjałowiony orGanizm.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU OD GALERIĄ

Jak unikać biegunki? Najważniejsza jest higiena

Najczęściej do zarażenia biegunką dochodzi w skutek spożywania zanieczyszczonej wody lub nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny osobistej. Ważne jest, aby każdy mył ręce po przed jedzeniem oraz po wyjściu z toalety. Dzięki temu znacznie zmniejszy się ryzyko zachorowania.

Kolejnym ważnym elementem jest mycie warzyw, owoców, a zwłaszcza jajek przed użyciem. Na skorupkach mogą gromadzić się szkodliwe bakterie, które po jej rozbiciu przedostają się do jadalnej części. Koniecznie trzeba zwracać uwagę na to, skąd pochodzą wszystkie produkty spożywcze. Najlepiej, jeśli są dostarczone przez sprawdzonych, zaufanych dostawców.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Lech Wałęsa ma powody do radości! Jeszcze nigdy nie był taki szczęśliwy! Gratulacje spływają do niego z całej Polski
  2. Nie żyje znany polski sportowiec. Zginął okrutną śmiercią. Osierocił czterech synów
  3. Elżbietę Zającównę uwielbiały miliony. Aktorka zniknęła, okazuje się, że jest nieuleczalnie chora
  4. Jak Michał Szpak mógł zrobić coś takiego Margaret? Wyciekły nieznane kulisy nagrywanych właśnie odcinków "The Voice of Poland"
  5. Żona Sławomira zapamięta te słowa do końca życia. Mąż zdradził co myśli o jej urodzie
  6. Pies był uwiązany na łańcuchu przez 10 lat. Jego reakcja, gdy został uwolniony miażdży serce

źródło: Rzeczpospolita

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News