Jak zacząć przygodę z bieganiem? Koniecznie przeczytaj!

Jak zacząć przygodę z bieganiem? Koniecznie przeczytaj! Źródło: pixabay.com/MabelAmber

Bieganie dla początkujących. Jak zacząć biegać? Czy aby to robić musimy wyposażyć się w specjalistyczny sprzęt i gadżety? Czy wystarczą stare trampki i chęci, by wyjść z domu i biec przed siebie? Oczywiście chcielibyśmy, żeby tak właśnie było, jednak bieganie to łatwa czynność, do której musimy się odpowiednio przygotować.

Bieganie dla początkujących - o czym nie może zapomnieć początkujący biegacz? Wraz z nadejściem wiosny i coraz wyższych temperatur wiele osób chce spędzać czas aktywnie na świeżym powietrzu. Bieganie jest idealne, wysiłek fizyczny, który przyniesie wiele pozytywnych aspektów, a przy okazji zwiedzimy okolicę lub zrzucimy kilka zbędnych kilogramów po zimie albo też poznamy nowych przyjaciół, nikt przecież nie powiedział, że musimy biegać w pojedynkę.

Każdy początkujący biegacz marzy, żeby z marszu przebiec dystans kilku kilometrów, to jednak nie takie proste. W bieganiu chodzi przede wszystkim o poprawę kondycji i wzrost wydolności organizmu. Jeśli przez całą zimę zalegałeś na kanapie, nie licz, że przebiegniesz choćby kilometr bez wyzionięcia płuc i zadyszki - to niemożliwe. 

Bieganie - motywacja. Jak zacząć?

Aby zacząć biegać po pierwsze potrzebujesz chęci. Motywacja to podstawa, wyznacz sobie cel, dystans w kilometrach lub określony czas, w którym chcesz przebiec daną trasę. A może za kilka miesięcy intensywnych treningów chcesz wziąć udział w maratonie? To już zależy od ciebie.

 - Motywacja jest to poziom gotowości do podjęcia działania. Taką motywację czujemy na początku podejmowania wysiłku - niektórzy mają wysoki poziom tego pobudzenia (ci nakręceni), a inni niższy. Ale czy motywację czujemy tylko na początku procesu zwanego sportem bądź wysiłkiem fizycznym? Przecież w połowie treningu lub pod jego koniec mogę być jeszcze bardziej zmotywowany do osiągania swoich celów niż na początku treningu. Dlatego w pełnej definicji motywacji trzeba dodać, że to również wszelkie mechanizmy odpowiadające za ukierunkowywanie i podtrzymywanie naszych działań - mówi Bartosz Nowicki, polski lekkoatleta.

Kolejna sprawa to dobre obuwie. To ono uchroni cię przed niechcianą kontuzją, która może zdarzyć się podczas biegu. Buty biegowe muszą być dostosowane do podłoża, na którym odbywają się twoje treningi. Buty do joggingu po lesie będą inaczej skonstruowane niż te do biegania po jezdni - muszą one chronić inne części naszej stopy przed kontuzją.

Kolejną ważną kwestią, która zazwyczaj jest pomijana przez laików, jest rozgrzewka przed treningiem oraz rozciąganie po nim. Te czynności również pomogą uniknąć niechcianych urazów oraz zniwelować efekty intensywnej aktywności fizycznej w postaci zakwasów drugiego dnia. 

Bieganie a odchudzanie - efekty. Co daje bieganie?

Bieganie to jedna z najefektywniejszych form aerobowych aktywności fizycznych, która daje najlepsze efekty w odchudzaniu. Biegacz spala dwa razy więcej kalorii niż spacerowicz, przebiegając kilometr w niecałe 8 minut, możesz spalić do 100 kalorii. 

Nie dość, że jogging spala tkankę tłuszczową, to jeszcze modeluje sylwetkę i niweluje cellulit. Oczywiście podczas sprintu spalisz najwięcej kalorii, jednak dla początkujących to wymagający trening, najlepiej więc ćwiczyć interwałowo, 1 minuta szybkiego biegu (jak najszybciej), po czym 1 minuta szybkiego marszu dla wyrównania oddechu. Na początku serii nie będzie dużo, jednak w miarę upływu czasu się to zmieni i będziesz w stanie pokonywać coraz dłuższe dystanse w ten sposób.

 - Zdrowy tryb życia musi być obecny w naszym życiu nie tylko połowicznie. Jeśli będziemy pływać, maszerować, a potem biegać, nie utrzymując przy tym odpowiedniej diety - nie doprowadzi nas to zbyt daleko i w niedługim czasie znów zalegniemy na kanapie. Jeszcze raz apeluję do zdrowego rozsądku każdego, nawet przyszłego biegacza, wszystko trzeba robić z głową i mieć to pod kontrolą. W ten sposób, biegowa przygoda może trwać i trwać aż do później starości - radzi fizjoterapeuta.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Od kiedy sezon rowerowy 2019? Czas przygotowywać jednoślad!
  2. Czy wymiana opon jest obowiązkowa? Kiedy to zrobić?
  3. Jakie kwiaty sadzić na wiosnę? Pierwsze prace w ogrodzie już się zaczynają
  4. Jak poradzić sobie z wiosennymi alergiami? Przedstawiamy kalendarz alergika
  5. Przygotowanie roweru do sezonu krok po kroku. Od czego zacząć?
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News