Popularna sieć sklepów wycofuje rakotwórcze produkty. Jadłeś je?

Popularna sieć sklepów wycofuje rakotwórcze produkty. Jadłeś je? Źródło: Facebook

Biedronka, Lidl oraz Żabka stale konkurują ze sobą, aby pozyskać jak najwięcej klientów. Pierwsza sieć kusi ceną, druga bardziej luksusowymi i oryginalnymi produktami, trzecia natomiast zyskuje w naszych oczach dostępnością. W końcu większość Żabek otwarta jest także w niedziele wolne od handlu. Tym razem popularna sieć na tapet wzięła produkty rakotwórcze. Zdecydowała się całkowicie wycofać jeden składnik ze sklepowych półek.

Biedronka od dłuższego czasu walczy z zarzutami, jakoby produkty w niej sprzedawane mogły powodować nowotwór. Ten problem podziela jednak zdecydowanie większa ilość sklepów, zarówno tych mniej, jak i bardziej popularnych. Artykuły spożywcze z rakotwórczym składnikiem w swojej ofercie ma także Żabka. Sieć jednak właśnie teraz podjęła decyzję o zdecydowanym odcięciu się i zaprzestaniu jego wykorzystania. O jaki element żywności chodzi?

Biedronka, Lidl, Żabka i inne sklepy miały w swojej ofercie produkty rakotwórcze

Olej palmowy, bo to o nim mowa, powszechnie uważany jest za produkt, który może wspierać powstawanie zmian nowotworowych. Coraz częściej mówi się o jego negatywnym wpływie na nasze zdrowie, a także na ekologię. Pozyskanie oleju palmowego wymaga bowiem wycinki ogromnych obszarów lasów równikowych w celu sadzenia na opustoszałym terenie palm oleistych. Niszczenie lasu deszczowego związane jest także ze śmiercią tysięcy orangutanów rocznie, co może skutkować całkowitym zmieceniem tego gatunku z naszej planety. Dlatego coraz głośniej mówi się o tym, żeby nie kupować produktów zawierających olej palmowy.

Gdzie składnik ten się znajduje? Właściwie wszędzie. Znaleźć go można w kosmetykach oraz produktach spożywczych. Bardzo często stosowany jest w produktach wysoko przetworzonych, margarynach oraz słodyczach, między innymi czekoladach, masłach orzechowych i kremach na kanapki, typu Nutella. Produkty te możemy więc znaleźć w każdej większej sieci supermarketów. Regularne spożywanie oleju palmowego może skutkować otyłością i cukrzycą typu II, a także zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Nic dziwnego, że duże marki starają się systemowo zwalczyć ten problem.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Bojkot rakotwórczego składnika. Żabka wycofuje się ze sprzedaży

Przedstawiciele znanej wszystkim Polakom "Żabki" poinformowali, że wycofują ze sprzedaży produkty marki własnej, które w składzie mają olej palmowy. Jak donosi portal wiadomoscihandlowe.pl, jest to aż 10 procent produktów własnych tej sieci. Zamiast nich mają pojawić się zdrowsze i bardziej ekologiczne zamienniki, których zakup jednak nie powinien bardziej obciążyć naszej kieszeni.

 - Polscy konsumenci mają coraz większą wiedzę i zwracają uwagę na skład oraz jakość produktów. Mając to wszystko na uwadze, zabiegamy o to, aby nasze produkty pod marką własną posiadały jak najmniejszą ilość substancji dodatkowych, takich jak konserwanty, substancje słodzące, barwniki syntetyczne, ale także by pozyskiwanie surowców do produkcji tych produktów nie miało negatywnego wpływu na środowisko. Myślę tu konkretnie o oleju palmowym. Rozwijana przez nas linia dań obiadowych Szamamm nie posiada w składzie substancji słodzących – informuje Joanna Kasowska, kierownik Działu Kontroli Jakości w Żabka Polska.

Internauci i konsumenci w całym kraju są zadowoleni z takiego obrotu spraw i mają nadzieję, że inne sieci, jak Lidl czy Biedronka, wykorzystają podobny ruch w swojej strategii na przyszłe lata.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Legendarna polska aktorka zginęła tragicznie razem z mężem. Mogła zrobić międzynarodową karierę
  2. Dramatyczne wyznanie Anny Muchy! Aktorka z córką spędziła 4 godziny na komisariacie!
  3. Beata Szydło odleciała jak nigdy wcześniej. Ostrzega Polaków przed WOJNĄ
  4. Tak się oszukuje w Polsce. Superwizjer ujawnia
  5. Jak mieszkała Doda? Po wiadomości o nowotworze wynajmuje mieszkanie

Źrodło: Radio Zet

Następny artykuł
0 Skomentuj

Komentarze 0

Ocena artykułu