Rakotwórcza substancja w popularnych napojach z Biedronki i Lidla. Lepiej wyrzućcie je do śmieci

Rakotwórcza substancja w popularnych napojach z Biedronki i Lidla. Lepiej wyrzućcie je do śmieci Źródło: .

Biedronka, Lidl i wiele innych sklepów sprzedają popularne w naszym kraju soki przecierowe i napoje owocowe. Kupujemy je z przyzwyczajenia, nie zdając sobie sprawy, że zawierają słodziki, szkodzące nam w dłuższej perspektywie. Ta substancja zwiększa ryzyko zachorowania na raka, czego dowodzi eksperyment na zwierzętach.

Biedronka i wszystkie inne sieci są obstawione napojami, nektarami czy sokami przecierowymi. Niezależnie od firmy i ceny tych produktów, łączy je jedno - spora zawartość (45-55 procent) tzw. syropu glukozowo-fruktozowego. Jak się okazało, jest to mocno rakotwórczy składnik, którego spożywanie może być groźne dla naszego zdrowia.

Biedronka i inni sprzedają napoje, które w dłuższej perspektywie mogą wywołać raka

Międzynarodowa agencja Agency for Research on Cancer (IARC) ostrzega, że w tym roku na raka umrze nawet 10 milionów ludzi. Część z nich może mieć powikłania związane z niedostosowaną dietą, która sprowadza się m. in. do konsumpcji napojów pełnych słodzików. 

Focus.pl podaje, że w ostatnim czasie znacząco wzrosła liczba osób, które zachorowały na raka jelita grubego. Czytamy, że jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być konsumpcja napojów słodzonych wspomnianym syropem glukozowo-fruktozowym.

Uchodzi on za niebezpieczny, choć stanowi nawet połowę sprzedawanej butelki soku przecierowego! Dowodem w sprawie były badania, które miały na celu sprawdzić, czy istnieje bezpośredni związek między spożywaniem takich płynów, a ryzykiem nowotworu.

Nie są one optymistyczne. Wystarczy wypić małą butelkę soku i już przyczyniamy się do rozwoju raka jelita grubego. Czytamy, że słodzony syropem napój "wzmocnił u myszy rozrost guza nowotworowego, który prowadzi do raka jelit". Naukowcy zastrzegli, że podobnej reakcji nie wywołało spożycie zwykłego cukru. 

Wspomniany syrop glukozowo-fruktozowy zawierają również słodycze, konserwy czy ciastka.

Nie ma pewności, czy badanie na zwierzętach zostałoby potwierdzone eksperymentem na człowieku.  Jednak warto już teraz zrezygnować z produktów z syropem glukozowo-fruktozowym. Istnieje dużo innych, zdrowszych odpowiedników, a ten składnik nadaje się jedynie do kosza na śmieci.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Maryla Rodowicz była katowana przez partnera? Kopnął ją w twarz i rozciął łuk brwiowy
  2. Przygotujcie chusteczki! Lubiany uczestnik Tańca z Gwiazdami trzymał swój ciężki nowotwór w tajemnicy. Walczył z paskudną chorobą w ciszy
  3. Śmierć w Lidlu. 45-latka zmarła w okropny sposób w dziale z nabiałem
  4. Walduś z Kiepskich zaginął. Rodzina rozpoczęła poszukiwania
  5. "Moja mama jest w szpitalu". Kuba z Rodzinka.pl okłamał wszystkich
  6. Podczas Jaka to melodia nagle okazało się, że jedna z uczestniczek jest nieuleczalnie chora. Widzowie we łzach

źródło: Focus

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News