Wynagrodzenia w Biedronce poszły w górę! To dużo czy mało?

Wynagrodzenia w Biedronce poszły w górę! To dużo czy mało? Źródło: Fot. Wikimedia.org

Biedronka od nowego roku podnosi wynagrodzenia. Pod naporem pracowników zrzeszonych w sklepowej "Solidarności" Jeronimo Martins zdecydowało się pójść na ustępstwa i zmieniło zasady dotyczące płac. O ile Biedronka podniosła wynagrodzenia? 

Biedronka operuje na polskim rynku od 1995 roku, a zakupiona została przez portugalskie konsorcjum już w dwa lata po otwarciu. Początkowo asortyment pozostawiał wiele do życzenia i jeszcze przez wiele lat po otwarciu towary umieszczano na drewnianych paletach. Także ich jakość nie należała do najlepszych, lecz w pewnym momencie wszystko uległo całkowitej zmianie. Sklep powoli zrezygnował z najtańszych artykułów i rozpoczął naprawę wizerunku, która doprowadziła ostatecznie do odejścia do lamusa negatywnych stereotypów krążących na jego temat i umowy sponsorskiej z reprezentacją Polski w piłce nożnej.

Dziś Biedronka jest największym prywatnym pracodawcą w Polsce. Liczba zatrudnionych w firmie wynosi aż 65 tys. osób, a sieć liczy sobie już 2823 sklepy, co oznacza, że na jedną gminę w kraju (2477) przypada więcej niż jeden z nich.

Spór między pracodawcami a pracownikami

Od sierpnia zeszłego roku w pracownicy Biedronki prowadzą pozostają z firmą w sporze zbiorowym, którego celem są liczne zmiany dotyczące zasad pracy, premiowania i czasu wolnego. Stawką jest strajk, w sprawie którego trwa obecnie referendum pracownicze. Choć nie zakończyło się jeszcze głosowanie, w którym udział muszą wziąć wszyscy zatrudnieni, Jeronimo Martins już poszło na ustępstwa. Jednym z najważniejszych postulatów "Solidarności" były zmiany w zasadach premiowania i ich większa przejrzystość.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Jeszcze w tamtym roku związkowcy poinformowali, że firma idzie im na rękę szczególnie w kwestii premii i skrócenia godzin pracy w dni poprzedzające dni wolne. Jeronimo Martins miała robić to jednak w taki sposób, by nie wyjść na stronę przegraną w sporze. - Poza tym, że premia będzie wypłacana co miesiąc, zmienią się też kryteria jej naliczania w taki sposób, by było łatwiej ją otrzymać. Decyzję o przyznaniu tej uznaniowej w znacznym stopniu uzależnimy od budowania pozytywnego doświadczenia zakupowego naszych klientów - mówił w grudniu ub.r. Tomasz Dejtrowski, dyrektor ds. wynagrodzeń i świadczeń w Jeronimo Martins Polska.

Biedronka podnosi wynagrodzenia

Od początku stycznia system wynagrodzeń w Biedronce faktycznie ulegnie zmianom. Jak informował już Tomasz Dejtrowski, premie wypłacane będą co miesiąc, a nie jak to było wcześniej, czyli co kwartał. Od teraz maksymalna miesięczna premia wynosi 170 złotych. Jej wysokość zależy od tego, jak zatrudnieni spisują się w pracy. 100 procent premii należeć się będzie tym, którzy nie wykorzystali żadnej nieplanowanej nieobecności. 75 procent otrzymają ci, którzy w pracy nie zjawili się jednokrotnie, ale nieobecność swoją usprawiedliwili. 50 procent premii natomiast przysługuje tym, którzy w pracy nieobecni byli dwukrotnie. Oprócz tego wprowadzona zostanie premia za wyniki. W górę poszybują również zasadnicze wynagrodzenia. Pensje będą nie mniejsze od ustanowionej na 2019 rok płacy minimalnej. Wiele osób otrzymało swoje zaktualizowane wynagrodzenia jeszcze w zeszłym roku. - Chcemy, by nasz system wynagrodzeń odpowiadał na aktualne potrzeby pracowników i był kształtowany w oparciu o czynniki rynkowe. Podczas tegorocznego przeglądu wynagrodzeń zmodyfikowaliśmy dwa elementy składowe: nagrodę za brak nieplanowanych nieobecności i uznaniową premię powiązaną z wynikami sklepu. Chcemy, aby nasi pracownicy mieli większą szansę na uzyskanie tej nagrody, i co za tym idzie dodatkowe środki finansowe, nawet mimo sporadycznych krótkotrwałych absencji. Z drugiej strony istotne jest dla nas to, by w ocenie ich pracy podkreślać rolę budowania pozytywnego doświadczenia zakupowego klientów - powiedział niedawno mediom Tomasz Dejtrowski. Jak myślicie, to dużo czy mało?ZOBACZ TAKŻE:
  1. Ogłoszenie Lidla PORAZIŁO Biedronkę! Klienci pędzą na zakupy
  2. Nie żyje legendarny działacz Solidarności. Poświęcił życie temu, by zmienić Polskę
  3. Rząd PiS okłamał Polaków? Ustawa o przemocy domowej nie została wycofana
  4. Katarzyna Warnke: wiek gwiazdy zaskakuje. Jej mąż jest dużo młodszy
  5. Ile zarabia Katarzyna Figura? Zarobki gwiazdy wprawiają w osłupienie
źródło: pomorska.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News