Białystok. Dziennikarz „Wprost” Mariusz Kowalewski poinformował o nietypowym śmietankowym torcie z owocami, który wzbudził falę emocji. Chodzi oczywiście o swastykę znajdującą się na jego środku. 

Sprawą przysmaku ozdobionego swastyką zajęła się już prokuratura, która zbada, czy nie doszło do popełnienia przestępstwa, czyli propagowania totalitarnego ustroju państwa. Kodeks karny mówi:

§ 1. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto w celu rozpowszechniania produkuje, utrwala lub sprowadza, nabywa, przechowuje, posiada, prezentuje, przewozi lub przesyła druk, nagranie lub inny przedmiot, zawierające treść określoną w § 1 albo będące nośnikiem symboliki faszystowskiej, komunistycznej lub innej totalitarnej.
§ 3. Nie popełnia przestępstwa sprawca czynu zabronionego określonego w § 2, jeżeli dopuścił się tego czynu w ramach działalności artystycznej, edukacyjnej, kolekcjonerskiej lub naukowej.
§ 4. W razie skazania za przestępstwo określone w § 2 sąd orzeka przepadek przedmiotów, o których mowa w § 2, chociażby nie stanowiły własności sprawcy.

Prokuratura musi dowiedzieć się kto wykonał tort, kto umieścił zdjęcie w internecie oraz czy impreza, na której konsumowano ciasto była zamknięta. Odpowiedzialność może ponieść twórca tortu oraz osoba, która zamieściła zdjęcie w internecie w celu innym niż informacyjnym.

źródło: bialystok.naszemiasto.pl

Zobacz również

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.