Białystok. Rasiści wzięli na celownik Jana Pawła II (zdjęcia)

Białystok. Rasiści wzięli na celownik Jana Pawła II (zdjęcia) Źródło: źródło: pexels.com, wikimedia.org

Białystok to najbezpieczniejsze miasto w Polsce, jak wynika ze statystyk policji. Co więcej, miasto doceniają też zagraniczne media. Swojego czasu w Guardianie ukazał się ranking, w którym Białystok uplasowano na pierwszym miejscu wśród polskich miast, pod względem przyjemności z życia. Czy aby na pewno Białystok jest tak przyjazny?

W Polsce powszechnie wiadomo, że wschód naszego kraju to twierdza tradycji i konserwatyzmu. Wschodnia Warmia i Mazury, Lubelszczyzna, Podlasie czy Podkarpacie to rejony, gdzie idee nacjonalizmu i mocnej roli Kościoła w życiu wciąż są silne. Stąd też w mediach często słychać, że to w tych rejonach aktywność narodowców jest największa.

Było tak chociażby w Nowy Rok, kiedy doszczętnie zniszczono Prince Kebab w Ełku. Wiadomo, że wśród rozjuszonego tłumu byli członkowie Młodzieży Wszechpolskiej. Na początku grudnia donosiliśmy o Mikołaju z falangą na ramieniu, który w świetlicy Caritasu w Białymstoku zabawiał dzieci.

Idee nacjonalistyczne, a często skrajne - rasistowskie, ksenofobiczne i antysemickie nie dają o sobie zapomnieć. Sieć obiega aktualnie zdjęcie przedstawiające mural z Białegostoku z cytatem papieża Polaka, Jana Pawła II. Nieznani wandale jednym dorobionym słowem całkowicie przekształcili wydźwięk cytatu.

 - Rasizm jest zaprzeczeniem najgłębszej tożsamości istoty ludzkiej - brzmi oryginalny cytat z papieża.

Nieznani sprawcy zamazali słowo "rasizm" nadpisując je słowem "Żyd". W ten sposób idea tolerancji zwarta w cytacie zmieniła się całkowicie w antysemickie hasło. Co smutne, mural znajduje się na skrzyżowaniu ulicy Częstochowskiej i Alei Piłsudskiego. To tutaj podczas II Wojny Światowej Niemcy zorganizowali Żydom getto.

Co więcej, to właśnie w tym getcie miało miejsce zbrojne powstanie ludności żydowskiej przeciw Niemcom. Było drugie co do wielkości, zaraz po powstaniu w getcie warszawskim.

Służby porządkowe nie reagowały jak dotąd na oszpecony mural. Dopiero po rozpowszechnieniu się zdjęcia w sieci zgłoszono sprawę straży miejskiej.

źródło: facebook.com/JakubJan.Medek pt
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News