Reklama
Białoruska firma wwiozła do Rosji polskie owoce. Zniszczono 58 ton jabłek
Reklama

Białoruska firma wwiozła do Rosji polskie owoce. Zniszczono 58 ton jabłek

Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji zdecydowała o zniszczeniu 58 ton polskich jabłek, które wwieziono na terytorium Federacji Rosyjskiej z Białorusi.

Reklama

Do zdarzenia doszło na drodze magistralnej M3 w okolicach Moskwy. Podczas kontroli trzech białoruskich ciężarówek rosyjskie służby odnalazły w nich 58 ton jabłek, które według przedstawionej dokumentacji miały pochodzić z Macedonii. Okazało się, że dokumenty były podrobione, a podczas przeszukania naczep wśród produktów znaleziono logotypy polskich firm trudniących się eksportem owoców.

Jabłka zamówiła rosyjska firma Logistic Cargo. Miały one zostać przetransportowane z Polski do Moskwy pod fałszywą dokumentacją, świadcząca o ich imporcie z Macedonii. Decyzją Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego 58 ton polskich owoców zostało zniszczonych na jednym z podmoskiewskich poligonów.

Embargo na dostawy owoców i warzyw zostało nałożone na Polskę w kwietniu 2014 roku. Niektóre rosyjskie i polskie firmy starają się obchodzić przepisy zmieniając w dokumentach kraj pochodzenia produktu. Dzięki temu polskie owoce i warzywa trafiają do rosyjskich sklepów jako produkty, przykładowo, pochodzące z Macedonii, lub innych krajów nieobjętych embargiem.

Józef Gawron, źródło: http://www.interfax.ru/russia/509176

Reklama
Następny artykuł

Czy oglądasz Taniec z gwiazdami?