Służba prasowa prezydenta Republiki Białoruś poinformowała o fakcie podwyższenia wieku emerytalnego o 3 lata, zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Podwyżka będzie wcielana w życie stopniowo, co roku wiek emerytalny będzie zwiększany o 6 miesięcy.

Obecnie na terenie Białorusi emerytura przysługuje kobietom w wieku 55 lat oraz mężczyznom w wieku 60 lat. W 2022 roku Białorusinki będą mogły przejść na emeryturę w wieku 58 lat, a Białorusini 63. Podwyżka obejmie także wszystkich obywateli, którym przysługuje prawo do wcześniejszego przejścia na emeryturę, czyli przede wszystkim pracowników służb mundurowych oraz żołnierzy.

Głosy o podwyżce wieku emerytalnego pojawiały się także w Rosji. Białoruski premier Andriej Kobiakow w wypowiedzi dla rosyjskiej agencji RIA Novosti stwierdził, że liczy na to że Moskwa przyłączy się do pomysłu Mińska i podwyżkę uda się przeprowadzić jednocześnie w obydwu państwach. Rosyjski rząd oznajmił natomiast, że planuje zająć się wspomnianą kwestią dopiero pod koniec tego roku.

Józef Gawron, źródło: https://tvrain.ru/news/vozrast-407199/

...

Zobacz również

Zobacz również