Jak poinformowała agencja BiełTA, prezydent Białorusi, Aleksander Łukaszenka kierując się „względami humanitarnymi” postanowił wypuścić na wolność wszystkich sześciu więźniów politycznych. Jednym z uwolnionych jest były kandydat na prezydenta Białorusi, Mikałaj Statkiewicz.

Służba prasowa prezydenta Łukaszenki poinformowała, że „wychodząc z z zasady humanizmu, prezydent Białorusi podjął decyzję o ułaskawieniu i uwolnieniu z miejsc pozbawienia wolności Mikałaja Dziedoka, Igora Oliniewicza, Mikałaja Statkiewicza, Jewgenija Waśkowicza, Artioma Prokopienki, Jurija Rubcowa”.

Jednym z uwolnionych więźniów politycznych jest Mikałaj Statkiewicz, który w 2010 roku był kontrkandydatem Łukaszenki w wyborach prezydenckich. W dzień wyborów został aresztowany za uczestnictwo w proteście przeciwko fałszowaniu wyborów. Kilka miesięcy później został uznany winnym organizowania zamieszek i skazano go na 6 lat kolonii karnej.

Prezydent Białorusi już na początku sierpnia sugerował, że w najbliższym czasie może dojść do uwolnienia politycznych więźniów. Według komentatorów zajmujących się wydarzeniami na Białorusi, decyzja Łukaszenki to wyraźny „gest dobrej woli” wobec Zachodu, który w zamian za poprawę relacji zażądał uwolnienia wszystkich więźniów politycznych. W ostatnich miesiącach zauważalne jest także ochłodzenie relacji białorusko-rosyjskich.

Polub pikio.pl by być na bieżąco!

bh, źródło: belsat.eu

...

Zobacz również