Mabel Jansen wywołała burzę w mediach Republiki Południowej Afryki po tym jak oświadczyła, że gwałt jest elementem kultury czarnych ludzi. Sędzia tamtejszego Sądu Najwyższego stała się także obiektem krytyki w internecie.

Jansen swoje zdanie na temat miejsca gwałtu w kulturze czarnoskórych wyraziła na Facebooku. Sędzia oświadczyła, że przez całą jej działalność zawodową 99% prowadzonych przez nią spraw dotyczyło „czarnych ojców/wujków/braci, którzy gwałcili pięcioletnie dzieci”. Kobieta podkreśliła, że wręcz „musi poznać, czarną 12-latkę, której w przeszłości nikt nie zgwałcił”.

Sędzia stwierdziła także, że w RPA czarne kobiety i dzieci cierpią męki ze strony czarnych mężczyzn. Podkreśliła jednak, że jest to tak powszechne, że trudno będzie tego typu praktyki wyplenić.

„Czarne kobiety i dzieci są gwałcone i obrażane i bite i maltretowane przez czarnych mężczyzn do tego stopnia, że z tym obrzydlistwem nie można sobie nawet poradzić. I to jest fakt”.

„Gwałt, nawet zbiorowy, na niemowlętach, dziewczynkach i kobietach w czarnej kulturze był od zawsze postrzegany jako przyjemna rozrywka. Mężczyźni nawet nie muszą prosić o ich zgodę. Uważają, że to kobieca powinność, że kobieta jest po to, by ich zadowalać” – dodała Jansen.

Choć słowa sędzi pochodzą z maja ubiegłego roku, dopiero teraz ujrzały światło dzienne. Wszystko za sprawą aktywistki społecznej, Gillian Schuttel, która udostępniła je w sieci. Komentarze Jansen pochodzą bowiem z rozmowy na facebookowym czacie właśnie z Gillian. Aktywistka podczas rozmowy próbowała bronić czarnych mężczyzn. Sędzia proponowała jej wtedy zajrzenie w akta spraw.

„Większość czarnych ojców, mężów, wujków nigdy nie zgwałciło 5-letniego dziecka” – oponowała Schuttel.

„Można by nie wierzyć. Jesteś więcej niż mile widziana, gdy przyjdziesz do mnie i rzucisz oko na dokumenty. To będzie wielka niespodzianka. Podobno łatwo jest zaliczyć stosunek [czarnym mężczyznom – red.], gdy tylko go potrzebują. Najwyraźniej nie jest to uznawane za gwałt, ale za przejaw prawa samca” – odpowiedziała Jansen.

Sędzia już została zawieszona. Prawdopodobnie czeka ją zwolnienie z pełnionych aktualnie funkcji. Zapowiedział to jej zwierzchnik Lutendo Benedykt Sigogo, pierwszy prezes Sądu Najwyższego.

„Dla sędziego utrzymywanie poglądów, że czarni są, co wynika z ich kultury, gwałcicielami i mordercami jest nie do przyjęcia. Taki sędzia nie może być uznany za osobę właściwą i odpowiednią do dalszego zajmowania swojego stanowiska”.

Sędzia Jansen jest jednak zdania, że źle ją zrozumiano. Jej słowa dotyczące czarnych miały być „wyrwane z kontekstu”.


POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!


źródło: telegraph.co.uk
pt

...

Zobacz również