Od wtorku trwa fala ataków hakerskich dotykających największe firmy oraz instytucje z całego świata. Właśnie dotarła ona również do USA.

Nasz system informatyczny został złamany na skutek światowego cyberataku – poinformowała rzeczniczka koncernu farmaceutycznego Merck, który zatrudnia 70 tysięcy osób.

Atak został przeprowadzony w wielu oddziałach firmy. Stoi za nim wirus Petya, który szyfruje pliki i domaga się wpłaty 300 bitcoinów za ich odblokowanie.

Wcześniej ofiarą ataku padły największe firmy i instytucje z Ukrainy, Rosji oraz państw Europy Zachodniej. Wygląda na to, że żaden kraj, w żadnej części świata nie może czuć się bezpieczny.

Ups, twoje pliki zostały zaszyfrowane. Być może już szukasz sposobu, by je odzyskać, ale nie trać swojego czasu – brzmi komunikat, który wyświetla złośliwy wirus.

Następnie pojawia się informacja podająca, że jedynym sposobem na odzyskanie dostępu jest przelanie 300 bitcoinów oraz szczegółowa instrukcja, jak to zrobić. Wartość jednego bitcoina przekracza dwa tysiące dolarów, a więc pozbycie się wirusa kosztuje w rzeczywistości aż 600 tysięcy dolarów.

Wirus niebezpiecznie krąży wokół naszego kraju. Eksperci ostrzegają właścicieli największych polskich firm, by mieli się na baczności, ponieważ atak został przeprowadzony już u większości z naszych sąsiadów. Według niektórych pojawienie się u nas wirusa jest już tylko kwestią czasu.

źródło: money.pl

...

Zobacz również