Najniższe od blisko 30 lat. Bezrobocie w Polsce spada

Najniższe od blisko 30 lat. Bezrobocie w Polsce spada Źródło: pixabay

Najniższe bezrobocie od blisko 30 lat stało się faktem. Główny Urząd Statystyczny podaje, że osiągnęliśmy 5,2-procentową stopę bezrobocia. Jakie są prognozy na przyszłość?

Najniższe bezrobocie w Polsce zostało osiągnięte. Już na początku sierpnia analitycy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosili, że stopa bezrobocia dla minionego miesiąca będzie wynosić ok. 5,3 procent. Ich wyniki potwierdziły dane z Głównego Urzędu Statystycznego.

Według danych GUS-u to najniższy wynik od niemal 30 lat. Niższą stopę bezrobocia, utrzymującą się na poziomie 5,0% odnotowano we wrześniu 1990 roku. Od tego momentu problem z pracą narastał, często stając się przedmiotem politycznych debat. Dopiero po wielu latach osiągnęliśmy podobny wynik.

Od 2016 roku bezrobocie w naszym kraju sukcesywnie przestaje być problem. Z wyjściowej, około 9-procentowej stopy w maju 2016 roku obniżyło się niemal o połowę. Poprawę widać również w stosunku do poprzednich miesięcy. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że między lipcem a czerwcem bieżącego roku liczba bezrobotnych, zarejestrowanych w urzędach pracy, zmalała o ponad 10 tysięcy.

Najniższe bezrobocie i optymistyczne rokowania

Czy bezrobocie może jeszcze zmaleć? Minister rodziny Bożena Borys-Szopa jest tego zdania. Widzi szanse na pozytywny rozwój rynku pracy w wakacjach. Jej zdaniem prace sezonowe mogą zaniżyć stopę bezrobocia. Prace dorywcze mogą skutecznie wpłynąć na uzyskanie optymistycznych danych z urzędów.

Innej przyczyny trwałego spadku bezrobocia dopatruje się główny ekonomista banku Pekao Marcin Mrowiec. To niż demograficzny, bardziej niż pozostałe czynniki, wpływa pozytywnie na stopę procentową w naszym kraju.

 - Liczniejsze roczniki powojennych wyżów demograficznych odchodzą z rynku pracy, a na rynek pracy wchodzą późniejsze znacznie mniej liczne roczniki. W związku z tym mamy odpływ ludzi z rynku pracy, a równocześnie jest popyt na pracownika i to powoduje, że ta stopa bezrobocia jest niska i ona będzie pozostawała niska w kolejnych kwartałach i kolejnych latach" - orzekł Mrowiec w wywiadzie dla PAP.

Analityk banku PKO BP dr Marcin Czaplicki prognozuje, że stopa bezrobocia może osiągnąć jeszcze niższy wynik - 5,1 procent. Jego zdaniem aktywność gospodarcza w czerwcu była niższa niż w lipcu z powodu niewielkiej liczby dni roboczych. Takie "zaburzenia kalendarzowe" mogły wpłynąć na lepszy wynik lipca w stosunku do miesiąca poprzedzającego.

Według Czaplickiego dane na temat zatrudnienia pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość osobom bezrobotnym. Bezrobocie maleje, a polski rynek pracy otwiera się na pracownika.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Steczkowska opowiedziała o rodzinnej tragedii. Najbliższa jej osoba cierpi na ciężką chorobę
  2. Pierwsze słowa rodziny Piotra Woźniaka-Staraka po tragedii. Opublikowali nekrolog, który rozrywa serce
  3. Ujawniono największe sekrety Tadeusza Rydzyka! Duchownemu pali się grunt pod nogami
  4. Nigdy nie jedz takiego chleba. Powoduje nowotwór, a to nie koniec
  5. TVN: Pod dziećmi w parku zapadła się ziemia. Znalazły się wśród trumien

źródło: tvn24bis, PAP

 

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News