Bezrobocie
Unsplash.com Helloquence
Konrad Karpiuk - 20 Kwietnia 2020

Tak źle nie było od 15 lat. Wiadomo, kiedy można spodziewać się najsilniejszego wzrostu bezrobocia

Bezrobocie to zawsze poważny problem każdego kryzysu finansowego. W Polsce po transformacji ustrojowej z 1989 roku, przez wiele lat jednym z najbardziej trapiących problemów było bezrobocie. Rekordowy spadek bezrobocia w Polsce odnotowano w 2005 roku, potem, choć bywały gorsze momenty, nie było już aż tak źle. Niestety, kryzys spowodowany epidemią znowu zbierze ogromne żniwo.

Bezrobocie to jeden z przewidywanych skutków epidemii SARS-CoV-2. Niestety, już teraz odnotowano znaczny spadek zatrudnienia. Analitycy nie mają wątpliwości, że zaczyna się światowy kryzys, a to oznacza trudniejszą sytuację na rynku pracy. Jeszcze do niedawna to pracodawcy walczyli o pracownika, a obecnie sytuacja może się znacznie zmienić.

Czeka nas znacznie większe bezrobocie. Ekonomiści nie mają wątpliwości

W sektorze prywatnym w marcu było zatrudnionych 6411,7 tysięcy osób, o 34,2 tysiąca mniej niż w poprzednim miesiącu. Jak podaje GUS, ostatni raz taki spadek w ciągu miesiąca nastąpił w 2005 roku. To niestety niejedyne negatywne statystyki.

Chłopiec pitbull nagranieMaleńki chłopiec położył się obok dużego pitbulla. Mama zobaczyła co się dzieje i natychmiast złapała za telefonCzytaj dalej

Jak informuje portal Bankier, względem marca 2019 wzrosło jedynie 0,3% etapów, gdy spodziewano się 0,8%. To najgorszy wynik od 2014 roku. Jak tłumaczą eksperci Głównego Urzędu Statystycznego to efekt odejść pracowników na emerytury oraz zakończenia umów terminowych. Wielu pracodawców w obawie przed skutkami finansowymi epidemii, nie przedłużyło umów z pracownikami.

Masowe zwolnienie już się zaczęły, a to jeszcze nie koniec. Szczyt dopiero przed nami

Ponadto według dostępnych danych odnotowano, że sporo firm zdecydowało się na likwidację etatów niedługo po informacji o blokadzie gospodarki. Wiele procesów rekrutacyjnych wstrzymano. To niestety nie koniec, eksperci zapowiadają, że będą kolejne zwolnienia.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Magda Gessler otworzyła sklep z jedzeniemZamówiła produkty z internetowego sklepu Magdy Gessler. Nie mieści się w głowie, co było w jednym produkcieCzytaj dalej

- Zaskakująco słabe marcowe dane o zatrudnieniu wskazują, że cięcia etatów ruszyły niemal natychmiastowo wraz z antyepidemiczną blokadą gospodarki. Tej skali spadki liczby etatów, co w marcu br., widzieliśmy ostatnio w apogeum kryzysu w 2009 r., podczas gdy obecnie jest to na razie tylko zwiastun potencjalnej skali zwolnień - tłumaczy Piotr Piękoś z PKO.

Dzisiaj grzeje:

1. Rząd zapowiedział kolejne duże zmiany już od środy. Czekało na nie wielu Polaków
2. Znanemu księdzu puściły nerwy, publicznie skrytykował Szumowskiego. Jego zarzuty wywołały burzę

Jak informuje ekspert z ING Banku Śląskiego, stopa bezrobocia może skoczyć w najbliższym czasie do 8 miesiącach, a w momentach szczytowych osiągnąć nawet 10%. Szczytowy okres ma być w okolicach kwietnia i maja. Ratunkiem dla bezrobotnych mogą być branże, które wystrzeliły w trakcie epidemii.

Najlepsze newsy dnia:

  1. FoxNews: Ameryka wszczyna śledztwo w sprawie Wuhan
  2. Była żona Piotra Żyły pochwaliła się zdjęciami z sesji. Pokazała nogi, co za widok (FOTO)
  3. Jurorka MasterChefa zdradza sekret idealnego sernika. Najważniejsza jest jedna rzecz
  4. Mama nie miała żadnych objawów koronawirusa. Zaraziła 17 swoich dzieci
  5. Prosty trik na łatwiejsze oddychanie w maseczce. Wystarczy zapamiętać jedną zasadę
  6. Większość klientów źle korzysta z zagłębienia na końcu kas w marketach. Popełniany błąd znacząco utrudnia zakupy

Każdy kierowca powinien to sprawdzićKierowco, auto długo stało nieużywane? Niedobrze, lepiej nim nie jechać od razu, konieczne są 3 ważne krokiCzytaj dalej

Źródło: Bankier PL

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News