Bezprecedensowy wyrok. Sąd pozwolił na zamrożenie 14-latki chorej na raka

Bezprecedensowy wyrok. Sąd pozwolił na zamrożenie 14-latki chorej na raka Źródło: fot. flickr / youtube

Brytyjski sąd najwyższy wydał bezprecedensowy wyrok w sprawie 14-letniej dziewczynki, która chorowała na raka i nie miała większych szans na wyleczenie. Sąd zgodził się na to, by została zamrożona, co daje - przynajmniej teoretycznie - szansę na wyleczenie w przyszłości. 

Tożsamości ani daty kiedy ją zamrożono nie ujawniono. Jedyne informacje jakie dotarły do mediów to wyrok brytyjskiego odpowiednika naszego Sądu Najwyższego oraz powód, dla którego nastolatka ubiegała się o takie pozwolenie.

Z informacji jakie znalazły się w posiadaniu BBC wynika, że 14-letnia Brytyjka pochodząca z Londynu, która chorowała na raka i nie miała większych szans na wyleczenie przekonała swoją matkę i część rodziny, by zamrozili ją w nadziei na pojawienie się w przyszłości skutecznego lekarstwa.

Problem pojawił się gdy potrzebna była zgoda ojca nastolatki (jej rodzice są rozwiedzeni). Mężczyzna sprzeciwił się wszystkiemu, ponieważ jak wyjaśnił, nawet jeśli jego córka zostanie skutecznie ożywiona i wyleczona, na przykład za 200 lat, to cała jej rodzina nie będzie już żyła. A to, według niego, mogłoby przysporzyć jej kolejnych i niepotrzebnych zmartwień.

Matka nastoletniej Brytyjki skierowała sprawę do sądu domagając się wydania zgody na przeprowadzenie zamrożenia swojej córki.  Koniec końców sprawa trafiła do odpowiednika naszego Sądu Najwyższego, gdzie sędzia wydał zgodę na zamrożenie, a dokładnie przyznał matce prawo do decydowania o zwłokach dziecka.

Jak wyjaśnił w uzasadnieniu i rozmowie z mediami sędzia wydający wyrok, Peter Jackson, do podjęcia takiej decyzji w nietypowej sprawie skłonił go list, który 14-latka do niego wysłała.  Wyjaśniła w nim, że mając 14 lat nie chce umierać, nie chce być chowana tradycyjnie w ziemi. Jej marzeniem jest wyleczenie się z nowotworu a w jej przypadku jedyną szansą jest przeczekanie na wynalezienie skutecznego leku.

Nastolatka została zamrożona w Stanach Zjednoczonych lub Rosji (tylko w tych dwóch państwach jest to możliwe) przez firmy zajmujące się kriogenicznym zamrażaniem ludzi. Koszt całego procesu to ok. 40 tysięcy dolarów. Brytyjka spoczywa aktualnie w jedej z komór z ciekłym azotem.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego

bh Następny artykuł