Zamek w Sobkowie stanowi interesującą atrakcję turystyczną. Nie tylko ze względu na swoją bogatą historię i oferowane atrakcje. Placówka w ciekawy sposób zamanifestowała swoją niechęć wobec znanej, polskiej telewizji.

Zamek położony jest nad brzegiem Nidy w Sobkowie, gdzie wzniesiony został w latach 1560-1570. Inicjatorem jego budowy był starosta małopolski i kasztelan bielecki, Stanisław Sobek z Sulejowa.

Dwór obronny ma za sobą trudną historię – pożar podczas I wojny światowej i przerobienie na PGR. Ostatecznie zamek został zrekonstruowany. Dbają o niego obecni właściciele, którzy wykupili go w 1997 roku.

Zwiedzając zamek można zachwycić się m.in. pięknymi ogrodami, ruinami klasycystycznego pałacu wzniesionego około 1770 roku, czy… zakazem wstępu dla telewizji TVN! Wchodząc na dziedziniec zauważyć można tablicę, informującą: „Zakaz wstępu telewizji TVN”. Za ostrzeżeniem stoi nieprzyjemna historia.

Historia tabliczki sięga około roku 2000, kiedy to TVN kręcił w świętokrzyskim materiał do jednego ze swoich programów. Producent poprosił właścicieli o przygotowanie pokazów rycerskich oraz innych atrakcji, które miały zostać uwiecznione na taśmie kolejnego dnia. Ekipa telewizji w umówiony dzień jednak nie pojawiła się, o czym nikt wcześniej nie poinformował, czym uraziła właścicieli, którzy następnie postawili ową tabliczkę – możemy przeczytać na stronie zamku w Sobkowie.

Co ciekawe, ekipa telewizyjna przyjeżdżała na miejsce z chęcią zrobienia materiału jeszcze kilkukrotnie. Za każdym razem była jednak wypraszana przez właścicieli.

fot. Roadtripbus.pl

źródło: Road Trip Bus

 

...

Zobacz również