Przeciągający się protest lekarzy rezydentów stanowi coraz większy problem dla ekipy rządzącej. Sytuacji nie poprawiły obiecywane podwyżki i negocjacje z medykami. Wydaje się, że PiS-owi kończy się cierpliwość i zamierza postawić protestujących pod ścianą. Na to wskazuje ostatni wywiad premier Beaty Szydło na antenie Polsat News. 

Premier zarzuciła protestującym lekarzom brak elastyczności i chęci do negocjacji.

 – Aby doszło do porozumienia, dwie strony muszą chcieć kompromisu – stwierdziła.

Lekarzy rezydentów nie satysfakcjonuje jednak oferta Prawa i Sprawiedliwości, która na początek zakłada podwyżkę ich pensji o 1200 zł. Młodzi medycy oprócz pieniędzy domagają się także wzrostu poziomu finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata, z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższe dziesięć lat. Do ich postulatów należy również zredukowanie biurokracji, skrócenia kolejek do specjalistów, które miałoby zostać osiągnięte dzięki zwiększeniu liczby pracowników medycznych. Lekarze rezydenci pragną również poprawy warunków pracy.

Szydło zaoferowała protestującym powołanie wspólnego zespołu ekspertów, który miałby czas na opracowanie rozwiązań do 15 grudnia. Premier liczy, że lekarze przystaną na jej propozycję.

Ja ciągle pozostaję z nadzieją, że rezydenci jednak moją propozycję przyjmą, a moja propozycja polega na tym, żebyśmy wspólnie z nimi przygotowali takie rozwiązania, o które oni postulują, które są również w programie naszego rządu i część z nich jest już właściwie gotowa – mówiła na antenie Polsat News.

Do 2021 roku lekarze rezydenci mają zarabiać o 2 tys. zł więcej niż wynosi obecna pensja minimalna. Nie będzie wówczas rezydenta, który miesięcznie zainkasuje mniej niż 5250 zł. Ministerstwo zdrowia nie wspomina jednak o zmianach strukturalnych i zwiększeniu zatrudnienia dla lekarzy.

Źródło: msn.com

 

...

Zobacz również