Zamieszki w Berlinie, naziści chcieli przejąć miasto
Mikołaj Pilecki - 19 Sierpnia 2018

Zamieszki w Berlinie, naziści chcieli przejąć miasto

Berlin, stolica Republiki Federalnej Niemiec pomimo intensywnej denazyfikacji nadal "gości" marsze sympatyków dawnego reżimu. Właśnie dziś neonaziści przejęli ulice stolicy naszego zachodniego sąsiada, wyrażając swoją żałobę z okazji 31. rocznicy samobójczej śmierci prominentnego nazisty Rudolfa Hessa. Doszło do brutalnych zamieszek.

Wielki przyjaciel Adolfa Hitlera i jego najwierniejszy współpracownik. Zapalony nazista, oddany sprawie działacz i trzecia osoba w III Rzeszy, Rudolf Hess do dziś stanowi dla niektórych Niemców przykład romantycznego bohatera. W ich chorym kalendarzu jego śmierć jest niemalże tak ważna, jak urodziny Adolfa Hitlera. W ojczyźnie nazistów i nazizmu, Niemczech, co roku organizowane są demonstracje żałobno-polityczne, mające na celu przypomnienie o powieszeniu się Hessa. Co gorsza, odbywają się legalnie na ulicach federalnej stolicy.

Berlin: neonaziści czcili Rudolfa Hessa i starli się z antyfaszystami

Niemieccy neonaziści chcieli przemaszerować z transparentem z napisem "Niczego nie żałuję: Berlińscy Narodowi Socjaliści" pod dawne berlińskie więzienie Spandau, w którym Rudolf Hess (zdaniem jego zwolenników w wyniku zdrady) odsiadywał wyrok dożywocia. 17 sierpnia 1987 roku w wieku 93 lat nazista powiesił się na kablu elektrycznym. Maszerujący nie osiągnęli jednak swojego celu, gdyż ich marsz zablokowali antyfaszyści, najpewniej członkowie Anfity. Doszło do brutalnych zamieszek, w których użyto kamieni i butelek, a ranni znaleźli się również po stronie policji. Ostatecznie manifestacja nie osiągnęła swojego celu. Pozostawiła jednak niesmak i wiele pytań. Nie był to oczywiście pierwszy raz, gdy niemieccy naziści maszerowali po ulicach Berlina. Ich manifestacje są niestety legalne i tolerowane przez niemieckie władze.

Kim był Rudolf Hess?

Oddany współpracownik Hitlera miał ogromne nadzieje związane z rozwojem swojej ideologii i terytorialną ekspansją Niemiec. By nakłonić rząd brytyjski do przejścia na stronę Berlina, udał się na Wyspy samolotem, gdzie miał dotrzeć do samego premiera. Został jednak aresztowany i osadzony w areszcie. Po wojnie skazany w Norymberdze na dożywotnie więzienie. Mówi się, że lot był zaaranżowany przez partyjnych przeciwników Hessa, którzy pragnęli dostać się bliżej wodza, do czego kluczem było właśnie wyeliminowanie jego bliskiego kompana.ZOBACZ TAKŻE: 
  1. Skandal podczas wyławiania ciała chłopca w Darłowie. Brak słów
  2. Mandaryna zaliczyła poważną wpadkę. GORSZĄ niż w Sopocie!
  3. 500 plus odchodzi do przeszłości. To koniec, coraz gorzej z miesiąca na miesiąc
ZAMIANAglizurekTak wyglądały protesty przeciw zmianom w sądownictwie [ZDJĘCIA]Czytaj dalej
"}" data-sheets-userformat="{"2":4547,"3":[null,0],"4":[null,2,11982760],"9":1,"10":2,"11":4,"15":"arial,sans,sans-serif"}">
glizurekTak wyglądały protesty przeciw zmianom w sądownictwie [ZDJĘCIA]Czytaj dalej
Inspekcja łupów63 dni chwały. Tak Polacy walczyli z okupantem [ZDJĘCIA]Czytaj dalej
"}" data-sheets-userformat="{"2":4547,"3":[null,0],"4":[null,2,11982760],"9":1,"10":2,"11":4,"15":"arial,sans,sans-serif"}">
Inspekcja łupów63 dni chwały. Tak Polacy walczyli z okupantem [ZDJĘCIA]Czytaj dalej
źródło: Twitter.com/wpolityce.pl