Benedykt XVI postanowił wypowiedzieć się na temat pontyfikatu papieża Franciszka. Wskazał również na ogromne różnice jakie ujawniły się pomiędzy nim, a urzędującym papieżem.

Emerytowany papież porównał oba pontyfikaty. Zrobił to za pośrednictwem specjalnego listu przesłanego do prał. Dario Vigano, który pełni funkcję prefekta Sekretariatu ds. Komunikacji.

Benedykt XVI mocno o papieżu Franciszku

List został napisany z okazji promocji sagi książek dotyczących pontyfikatu i rozważań papieża Franciszka pt. „Teologia papieża Franciszka”.

Benedykt XVI zestawiając swoją osobowość z osobowością papieża Franciszka użył mocnych słów. Wskazał na przykład na duże różnice w stylu i temperamencie.

Emerytowany papież ocenia pontyfikat urzędującej głowy kościoła katolickiego

– Z zadowoleniem przyjmuję tę inicjatywę, która chce sprzeciwić się i zareagować na niemądry przesąd, według którego papież Franciszek jest człowiekiem praktycznym, pozbawionym szczególnej formacji teologicznej lub filozoficznej, podczas gdy ja byłbym jedynie teoretykiem teologii, który mało zrozumiał z konkretnego życia chrześcijańskiego dzisiaj – napisał Benedykt XVI.

Emerytowany papież zaakcentował także, w jakich cechach różni się z papieżem Franciszkiem – Niewielkie tomy słusznie ukazują, że Papież Franciszek jest człowiekiem o głębokiej formacji filozoficznej i teologicznej i dlatego pomagają zobaczyć wewnętrzną kontynuację między dwoma pontyfikatami, choć ze wszystkimi różnicami stylu i temperamentu – podkreśliła była głowa kościoła katolickiego.

Proponowane linki:

1. Benedykt XVI nie wytrzymał. Po raz pierwszy ostro uderzył w Franciszka

2. Oto co naprawdę Benedykt XVI sądził o Polsce. Konflikt z czołowymi politykami

3. Przyjaciel ma dość zamieszania. Ujawnia, kto chce zniszczyć Benedykta XVI

10 zaskakujących faktów z życia Jana Pawła II [ZDJĘCIA]

Kto odpuszcza księżom najcięższe grzechy? Szokujące sekrety Watykanu [ZDJĘCIA]

Zobacz również