Na co choruje Benedykt XVI? Emerytowany papież ma już 91 lat

Na co choruje Benedykt XVI? Emerytowany papież ma już 91 lat Źródło: Fot. Vatican Media

Benedykt XVI został wybrany na papieża 19 kwietnia 2005 roku i sprawował tę funkcję przez 8 lat. Dziś duchowny przebywa na emeryturze, mieszkając blisko siedziby swego następcy, w klasztorze Mater Ecclesiae. 91-letni już hierarcha boryka się niestety z wieloma poważnymi problemami zdrowotnymi, które niezwykle martwią licznych wiernych.

Benedykt XVI, a właściwie Joseph Aloisius Ratzinger urodził się 16 kwietnia 1927 roku w Marktl. Ma więc 91 lat i wkrótce będzie obchodził swe kolejne urodziny. Starszy wiekiem duchowny zmaga się z naprawdę problematycznymi dolegliwościami zdrowotnymi, które miały być najważniejszym czynnikiem działającym na rzecz jego decyzji o przejściu na papieską emeryturę.

91-letni Benedykt XVI przeszedł na emeryturę przez problemy zdrowotne?

Tak przynajmniej twierdzi emerytowany watykanista dziennika La Stampa, Marco Tosatti. Chociaż wielu ekspertów sugerowało, iż hierarcha zdecydował się odejść ze stanowiska z powodu licznych kontrowersji wokół problemów wizerunkowych trawiących Kościół, według dziennikarza prawda okazuje się inna. W jego opinii Benedykt XVI utracił już po prostu “fizyczny i duchowy wigor”, co pchnęło go do podjęcia kroków ku przejściu na emeryturę i oddaniu funkcji następcy. Okazał się nim oczywiście Franciszek, urodzony w Argentynie jako Jorge Mario Bergoglio. Tosatti zdecydował się więc ostatecznie ujawnić także, z jakimi dolegliwościami zmaga się 91-letni duchowny. Lista ta została sporządzona głównie na podstawie rozmów, które odbył z innymi watykanistami oraz osobami z otoczenia emerytowanego papieża.

Na co dokładnie choruje Benedykt XVI?

Co było niestety widać na najnowszych fotografiach Benedykta XVI, hierarcha ma gigantyczne problemy ze swobodnym poruszaniem się o własnych siłach. Musi więc wspierać się laską lub balkonikiem. Poza tym duchownego męczy ponoć bezsenność oraz szybkie męczenie się, a do tego także nadciśnienie.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Z ogromnym żalem dla emerytowanego papieża musi się jednak wiązać szczególnie prawie całkowita utrata wzroku w lewym oku. Przez lata był on bowiem znany jako wybitny intelektualista, który nie tylko pisał doskonałe encykliki oraz książki, ale także pochłaniał ogromne ilości dzieł swoich poprzedników oraz licznych myślicieli. Teraz boryka się za to z problemami, które mogą mu to uniemożliwiać. Wierni niezwykle współczują emerytowanemu biskupowi Rzymu, zapewniając w komentarzach na portalach społecznościowych o modlitwie w jego intencji. Jak jednocześnie twierdzą, chociaż decyzja hierarchy o odejściu ze stanowiska była ogromnym szokiem, ostatecznie okazała się najwyraźniej doskonale przemyślana oraz bardzo odpowiedzialna.
ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:
  1. Gwiazdor najlepszych seriali Polsatu, TVP i TVN nagle mocno się postarzał. Co się dzieje?
  2. „Młody papież 2” już w tym roku! Mamy pierwsze oficjalne zdjęcie
  3. Rodzinny koszmar prezentera TVP. Stracił dwójkę dzieci, fani przesyłają kondolencje
  4. Rodzina Magdy Gessler budzi wielkie kontrowersje! Kim jest brat restauratorki?
  5. Nie tylko rząd daje pieniądze Rydzykowi! Dostał OGROMNE sumy od…
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News