Benedykt XVI po długiej czasie przerywa milczenie. Wielu nie spodobają się słowa emerytowanego papieża

Benedykt XVI po długiej czasie przerywa milczenie. Wielu nie spodobają się słowa emerytowanego papieża

Benedykt XVI naraził się państwu Izrael. Emerytowany papież w ostrych słowach opowiedział o swoich odczuciach względem państwa, które przypisuje sobie miano biblijnej "Ziemi Obiecanej". Według emerytowanego papieża, sprawa nie jest tak oczywista.

Benedykt XVI nigdy nie stronił od kontrowersji. Były "biskup Rzymu" zasłynął z wygłaszania śmiałych tez i teorii, które często wzbudzały wielkie dyskusje wśród wiernych i obserwatorów Kościoła na całym świecie. Tym razem, Ojciec Święty skrytykował państwo Izrael, odbierając mu miano "Ziemi Obiecanej". Takich słów od duchownego nikt nie mógł się spodziewać.

Benedykt XVI szokuje. "Izrael nie jest Ziemią Obiecaną"

Państwo Izrael, które od momentu zdobycia niepodległości głosi, że jest spadkobiercą mitycznego państwa biblijnego Dawida, nie jest uważane przez Benedykta XVI za twór bliski temu, co głosi Pismo Święte. O ile sam duchowny nie atakował wyznawców judaizmu, to zwrócił uwagę, że słowa Jahwe, a obecny ustrój polityczny państwa Izrael stoją do siebie w dosyć dużej opozycji.

- Mesjanistyczne oczekiwanie Izraela, opierające się na postaci Dawida, pozostaje ważne, ale jego znacznie jest niepełne.[...] Państwo Izrael nie może być uważane pod względem teologicznym za Ziemię Obiecaną. Samo w sobie jest bowiem państwem świeckim. Jezus z Nazaretu jawi się nam, chrześcijanom, jako centralna postać, źródło nadziei - zauważył duchowny.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Benedykt o relacjach katolicyzmu z judaizmem

Niemniej kontrowersyjne opinie z ust papieża dotyczyły relacji między judaizmem a katolicyzmem. Mimo tendencji obu tych religii do wzajemnego zrozumienia, papież powiedział, że nie da się między nimi stawiać znaku równości. Według duchownego jednak, stwierdzenia dotyczące teologicznych aspektów rozumowania różnic między tymi dwoma, wywodzącymi się z tej samej genezy religiami są bardzo niejasne i trzeba je nadal badać i wyjaśniać.

- Nie ma jedności między chrześcijaństwem a judaizmem. Stwierdzenia te są zasadniczo poprawne w wielu aspektach, ale są one także nieprecyzyjne i muszą być dalej rozwinięte krytycznie - napisał emerytowany ojciec święty.

Nie da się ukryć, że słowa duchownego odbijają się obecnie echem w obrębie wiernych wyznań katolickiego i judaistycznego. Przedstawiciele obu religii obawiają się, że taka bezpośrednia i bezkrytyczna ocena Izraela przez papieża może doprowadzić do sprzeczek wyznawców na całym świecie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przepowiednia Ojca Pio o papieżu Janie Pawle II wstrząsnęła światem. Nie uwierzycie, co powiedział Wojtyle słynny stygmatyk!
  2. Kora była bita po głowie i poniżana. Zjeżą się wam włosy na głowie, gdy usłyszycie, co jeszcze zdradziła siostra wokalistki!
  3. TVN przekazał porażające alarmy pogodowe wydane przez służby. Nadciąga zagrożenie
  4. Anna Mucha szaleje bez stanika. Długo nie zapomnicie tych widoków (Zdjęcia)
  5. Decyzja młodej matki rozjuszyła księdza. Tuż przed porodem i od razu po zaczął żenujące kazania w kierunku Moniki
  6. Nowa ostro przesadzona stylizacja 14-letniej Roksany właśnie wywołała piekielną burzę

źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News