Benedykt XVI - tajemnice pontyfikatu
Wikipedia/Tadeusz Górny
Agata Karczewska - 2 Lipca 2019

Oto, jak Benedykt XVI naprawdę został papieżem. Znamy też realne powody jego dymisji

Benedykt XVI jako pierwszy papież od XV wieku zrzekł się swojego urzędu i przeszedł na emeryturę. Jego pontyfikat owiany jest wieloma tajemnicami. Wszystkich zastanawia również kryterium wyboru Josepha Ratzingera na biskupa Rzymu, a także powody jego abdykacji.

Benedykt XVI zrezygnował z urzędu biskupa Rzymu w lutym 2013 roku. Ta informacja zszokowała wtedy cały świat i doprowadziła do przetasowań w Kościele Katolickim. Wybór kolejnego papieża po uwielbianym przez katolików Janie Pawle II był trudną sprawą. Prawda o tym, jak Joseph Ratzinger doszedł to objęcia tego urzędu oraz później rezygnacji nie są znane wszystkim wiernym.

Big Brother tajemnicza śmierć uczestniczkiGwiazda „Big Brothera” znaleziona martwa w domu. Do dziś nie wyjaśniono jej tajemniczej śmierciCzytaj dalej

Benedykt XVI i jego pontyfikat

Benedykt XVI został wybrany następcą Jana Pawła II 16 kwietnia 2005 roku. Stał na czele Kościoła Katolickiego przez 8 lat. Później podjął decyzję o zrezygnowaniu ze swojego wysokiego stanowiska. Kiedy prześledzi się historię pontyfikatu tego papieża, łatwiej zrozumieć, co kierowała kardynałami, gdy wybrali go na kolejnego biskupa Rzymu. Bardziej zrozumiałe wydaje się również jego tajemnicze odejście ze służby.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

marta kaczyńskaTak mieszka Marta Kaczyńska. Widok obrzydliwych luksusów powala na kolana [FOTO]Czytaj dalej

Prawda o mianowaniu i rezygnacji papieża

Joseph Ratzinger pochodzi z Bawarii. Swoje święcenia kapłańskie otrzymał w 1951 roku, a w 1977 został mianowany arcybiskupem Monachium i Fryzyng. Był bardzo ceniony przez hierarchów kościelnych.

25 listopada 1981 otrzymał nominację z rąk Jana Pawła II na prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Ratzinger był bardzo bliskim współpracownikiem papieża Polaka. Jan Paweł II darzył go wielkim zaufaniem i mianował swoim ghostwriterem. Świadczy o tym również fakt, że to własnie on prowadził mszę żałobną w intencji polskiego papieża po jego śmierci. Zapewne fakt przyjaźni między tymi duchownymi był przeważający i Ratzinger był więc murowanym faworytem według specjalistów od Watykanu.

28 lutego 2013 roku zdecydował jednak zrezygnować z tej zaszczytnej funkcji i stać się emerytowanym papieżem (Pontifex Romanus emeritus). Był pierwszym papieżem od 1415 roku, czyli od Grzegorza XII, który to zrobił. Jego szokująca decyzja wzbudziła ogromną dyskusję w świecie katolickim. Teoretycznie przyjmowano, że urząd biskupa Rzymu powinien zostać obejmowany do końca życia.

Oficjalną przyczyną abdykacji papieża był słaby stan jego zdrowia. Benedykt XVI poinformował, że źle się czuje i nie ma wystarczająco dużo sił, żeby kontynuować pontyfikat. Wygląda na to, że odpowiedzialność, z jaką codziennie musi się mierzyć osoba będąca papieżem, jest ogromna i przytłaczająca. Istnieje także inna, prawdopodobna teza: decyzja ta wynikała z nacisków kardynałów, którzy forsowali już kandydaturę Bergoglio i oczekiwali postępowego Kościoła.

ZOBACZ TAKŻE

  1. Syn słynnej piosenkarki popełnił samobójstwo. Gwiazda była bita przez męża. Dopiero po roku wyjawiła całą prawdę
  2. Znana aktorka TVP w ZAAWANSOWANEJ ciąży! Ukrywała to przed wszystkimi. Ojcem jest znany aktor
  3. Podstawowy produkt polskich sklepów wywołuje nowotwór. Jest silnie rakotwórczy
  4. Gwiazda „Big Brothera” znaleziona martwa w domu. Do dziś nie wyjaśniono jej tajemniczej śmierci
  5. Polka skradła serce księcia Karola. Wysłał jej fortunę
  6. Puścili na weselu kultowe disco polo. Żenująca reakcja Beaty z Warszawy

Ranczo Featured PicAktorka serialu "Ranczo" wszystko ukrywała. Jej życie legło w gruzach, właśnie ujawniono dramatyczne faktyCzytaj dalej

Źródło: Wikipedia

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News