Belgia: Żołnierze starli się z policjantami (video)

Belgia: Żołnierze starli się z policjantami (video) Źródło: fot. wikimedia.org/European People's Party/davric/Eilmeldung

Kilka tysięcy belgijskich wojskowych starło się z tamtejszą policją. Wszystko to efekt podniesienia wieku emerytalnego dla żołnierzy. Wojskowi postanowili wyjść na ulicę w ramach protestu wobec takich planów.

Demonstracja żołnierzy, która odbyła się w centrum Brukseli, była skierowana przeciwko rządowym planom stopniowego podnoszenia wieku emerytalnego żołnierzy z 56 do 63 lat.

Podczas marszu doszło do starć wojskowych z policją. Jak podają media część demonstrantów obrzuciła funkcjonariuszy kamieniami, butelkami, śmieciami i starymi butami. Atmosfera była na tyle napięta, że oddziały prewencji musiały użyć armatek wodnych.

Belgijska armia liczy 31 tysięcy czynnych żołnierzy. Prawie jedna trzecia całej armia uczestniczyła w proteście. Ich zdaniem rząd nie bierze pod uwagę specyfiki pracy wojskowej.

Ostatecznie delegacja związkowców rozmawiała z ministrem obrony Stevenem Vandeputem. Minister napisał w wydanym później komunikacie, że nie chce składać obietnic bez pokrycia, ale pragnie zapewnić żołnierzom godziwy byt.

https://www.youtube.com/watch?v=l6SM-Vm8tqM

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News