W reakcji na oskarżenia ze strony mediów i niezadowolenie społeczeństwa, władze belgijskie oświadczyły, że mają pomysł na wyeliminowanie terroryzmu. Belgowie chcą pozbyć się zagrożenia za pomocą deklaracji.

Belgijski rząd chce wprowadzić zmiany w swojej polityce migracyjnej. Te mają zapewnić bezpieczeństwo w kraju, który od miesięcy żyje w stanie podwyższonego zagrożenia. Pomysł władz opiera się na deklaracjach, które mieliby podpisywać imigranci chcący pozostać w Belgii dłużej niż trzy miesiące.

Podpisanie dokumentu będzie znaczyło, że dany uchodźca deklaruje się akceptować i szanować prawo i europejskie wartości. Ta sama deklaracja będzie zobowiązywała ich do przeciwdziałania terroryzmowi.

Osoba, która nie podpisze dokumentu może liczyć się z odrzuceniem swojego wniosku o pobyt. Zwolnieni z podpisywania deklaracji będą studenci i ubiegający się o azyl.

„Wiele osób przyjeżdża do Belgii z krajów, w których obowiązują inne wartości. Jeśli chcą budować swoją przyszłość w Europie, to nie ma problemu, ale muszą podpisać deklarację” – powiedział rzecznik sekretarza do spraw migracji, Laurent Mutambayi.

Pomysł belgijskich władz już został skrytykowany. Zajmujący się pracą z uchodźcami Didier Vanderslycke stwierdził, że za deklaracją stoi założenie, jakoby imigranci nie respektowali podstawowych praw.

„Integracja nie zaczyna się od podpisania dokumentu” – powiedział Vanderslycke.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


źródło: gazeta.pl
pt

...

Zobacz również