Podczas wspólnej belgijsko-francuskiej operacji wymierzonej w terrorystów mających uczestniczyć w organizacji zamachów w Paryżu doszło do strzelaniny. Według wstępnych danych policjantom udało się zastrzelić jednego z bandytów, który otworzył do policjantów ogień. Wśród funkcjonariuszy jest troje rannych.

Operacja miała miejsce w brukselskiej dzielny Forest. Antyterroryści próbowali dostać się do jednego z mieszkań, które miało być wynajęte przez osobę posługującą się podrobionymi dokumentami tożsamości. Kiedy stróżowie prawa zakradali się pod drzwi mieszkania znajdujący się w środku bandyci otworzyli do nich ogień. Według danych policji rannych zostało trzech funkcjonariuszy. Przestępcom udało się uciec z mieszkania, najprawdopodobniej uciekli po dachu.

Wieczorem policji udało się zlokalizować jednego z uczestników strzelaniny. Przestępca został zastrzelony. Według informacji belgijskich mediów znaleziono przy nim karabin Kałasznikowa oraz granat z gazem łzawiącym.

Belgijska policja uściśliła, że głównym celem całej operacji był obywatel Belgii Salah Abdeslam, który jest uważany za organizatora zamachów terrorystycznych w Paryżu, jednak to nie on był osobą zastrzeloną przez antyterrorystów.

Póki co nie są znane dokładniejsze szczegóły całej akcji, ponieważ belgijska policja i prokuratura nie chcą komentować zdarzeń przed rozpoczęciem specjalnej konferencji prasowej. Według telewizji RTBF sytuacja w okolicy zdarzeń powoli się stabilizuje. Nad osiedlem krążyły wieczorem dwa policyjne helikoptery. Mieszkańcom osiedla pozwolono powrócić do swoich domów, wcześniej okolica była zabezpieczona przez policję i antyterrorystów.

Józef Gawron

...

Zobacz również