Wczoraj w polskim Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę o ustroju sądów powszechnych. To nie spodobało się przedstawicielom Unii Europejskiej.

Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciwko Polsce w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, przesyłając wezwanie do usunięcia uchybienia w następstwie opublikowania w Dzienniku Ustaw w piątek 28 lipca br. ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych. Władze polskie mają miesiąc na odpowiedź na wezwanie do usunięcia uchybienia – poinformowała Komisja Europejska.

Pierwszy wiceprzewodniczący Komisji, Frans Timmermans wystosował również pismo do szefa polskiego MSZ, Witolda Waszczykowskiego, w którym zaprasza go oraz Zbigniewa Ziobrę na specjalne spotkanie w Brukseli. Miałoby się ono odbyć w wybranym przez nich terminie.

Zdaniem Timmermansa rząd Beaty Szydło musi powrócić do dialogu z przedstawicielami Unii Europejskiej. W przeciwnym razie mogą czekać nas dotkliwe konsekwencje.

Komisja nadal wyciąga rękę do władz polskich w nadziei na konstruktywny dialog – napisał w liście do Witolda Waszczykowskiego Frans Timmermans.

źródło: wiadomosci.onet.pl

...

Zobacz również