Relacje między Jarosławem Kaczyńskim a Andrzejem Dudą od dłuższego czasu pozostają bardzo napięte. Kością niezgody między liderami PiS pozostaje ustawa o reformie sądownictwa, którą prezydent zawetował. Planowane na dzisiejsze popołudnie spotkanie obu polityków wcale nie musi doprowadzić do wyjścia z impasu. Eksperci twierdzą, że stanie się dokładnie odwrotnie.

Jak informuje „Rzeczpospolita”, szanse na porozumienie w sprawie spornych zapisów w ustawie są coraz mniejsze. Jedna z poprawek proponowanych przez PiS ma być nie do zaakceptowania przez prezydenta. Kaczyński i Duda rzekomo poróżnili się w kwestii wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa. PiS chce wyboru 3-stopniowego, który zakłada, że w trzecim kroku wybierze członków KRS zwykłą większością w Sejmie. Propozycja partii rządzącej zapewnia również 6 spośród 15 miejsc w radzie kandydatom opozycji.

Według informatorów „Rzeczpospolitej”, Duda nie zgadza się na wspomniane rozwiązanie, co politycy PiS określają jako „nieracjonalny opór”.

– Prezydent chciałby, aby sędziowie w KRS byli wybierani na drodze ponadpartyjnego porozumienia lub wedle zasady jeden poseł – jeden głos – jeden kandydat – donosi „Rz”. Ta propozycja i nieustępliwość Dudy z pewnością rozwścieczy prezesa Prawa i Sprawiedliwości.

Jak podają media, przygotowane przez PiS poprawki do ustawy liczą aż 25 stron i dotyczą głównie uprawnień ministra sprawiedliwości. Miałyby one ulec znacznemu poszerzeniu. Prezydent natomiast miałby jedynie prawo do wskazywania, którzy sędziowie Sądu Najwyższego mieliby przejść w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia.

Media określają negocjacje pomiędzy Dudą a Kaczyńskim jako „rozmowę ostatniej szansy”. Jeśli politycy nie dojdą do porozumienia, reforma sądownictwa prawdopodobnie zostanie zawieszona.

Źródło: natemat.pl

Ile aut ma Beata Kempa? Kto by pomyślał! Prześwietlamy sekrety majątkowe polityków

Synowie znanych polityków, którzy poszli w ślady ojców [ZOBACZ!]

Zobacz również