Newton Gingrich – tak brzmi imię i nazwisko jednego z kandydatów na stanowisko sekretarza stanu w Gabinecie Donalda Trumpa. Gingrich, uważany za przywódcę tzw. Republikańskiej Rewolucji, fascynuje się Polską, co mogłoby doprowadzić do uściślenia stosunków Warszawa – Waszyngton, w wypadku jego wyboru.

Bardzo prawdopodobne jest, że nowym sekretarzem stanu, czyli osobą odpowiedzialną za stosunki USA z innymi państwami i politykę zagraniczną, zostanie Newton Gingrich. Polityk ten to jeden z najbardziej doświadczonych członków Partii Republikańskiej, który zapisał się w historii USA jako silny jej przywódca i wpływowy spiker Izby Reprezentantów.

Gingrich polityką zajmuje się od 1979 roku. Od początku swojej działalności bacznie przyglądał się zmianom zachodzącym w Polsce, która to od zawsze go fascynowała, co publicznie przyznał. Wybór Newtona Gingricha na następnego sekretarza stanu mógłby więc zbliżyć Polskę i USA do siebie.

Co ciekawe, swojego czasu był nawet producentem filmu „9 dni, które zmieniły świat” dotyczącego pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Jest też katolikiem.

Gingrich w 1994 roku był jednym z liderów, którzy poprowadzili Partię Republikańską do historycznego zwycięstwa. Republikanie zakończyli wtedy okres 40 lat panowania w Kongresie demokratów, którzy od 1954 roku mieli w nim większość. W 1995 roku Gingrich został wybrany człowiekiem roku magazynu Time.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego


źródło: niezalezna.pl
pt

...

Zobacz również