To będzie międzynarodowy skandal! Wyciekła tajna notka PiS

To będzie międzynarodowy skandal! Wyciekła tajna notka PiS Źródło:

Rzad PiS nie wszedł w nowy rok najlepiej. Wciąż trwa i zaostrza się konflikt Polski z Izraelem, a Jarosław Kaczyński traci panowanie nad swoimi posłami. Zła sytuacja Zjednoczonej Pawicy pogorszyła się jeszcze bardziej po wycieknięciu tajnej notatki, rzucającej światło na nieznane dotąd kulisy prac nad nowelizacją ustawy o IPN. To będzie międzynarodowy skandal!

Przed miesiącem Senat RP przegłosował nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która przeszła przez konsultacje społeczne oraz Sejm i Senat bez poprawek, tym samym kierując ją na prezydenckie biurko. Dopiero wtedy głośno zrobiło się o nowym prawie, które zdaniem Izraela i jego elit "zaprzecza Holokaustowi" i nacechowane jest "antysemityzmem". ZOBACZ TAKŻE: Dramat Owsiaka. Patryk Jaki urządził NALOT na pieniądze WOŚP Przypomnijmy, że nowela zakłada zwiększenie kar za przypisywanie narodowi polskiemu zbrodni nazistowskich. Chodzi m.in. o powielanie publicznie sformułowania "polskie obozy śmierci". Prawo penalizuje również negowanie zbrodni ukraińskich nacjonalistów z lat 1925-1950. Zastrzeżenia wobec decyzji polskiego parlamentu zgłosił Kijów, Tel-Aviv i Waszyngton. Sprawa doprowadziła do ponownego wywleczenia na wierzch dawnych zatargów narodowościowych i pretensji, które przez lata pozostawały na uboczu głównego nurtu światowej polityki. ZOBACZ TAKŻE: Trwa atak terrorystyczny na ambasadę Francji Teraz do mediów trafiła notatka najwyższych urzędników Rzeczpospolitej Polskiej, ujawniająca, że wiedzieli o możliwym kryzysie. W sprawę zamieszane jest, co zrozumiałe, Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Wyciekła tajna notka PiS

Na tydzień przed sejmowym głosowaniem nad ustawą, które odbyło się 26 stycznia przedstawiciele polskiego MSZ spotkali się ze specjalnym wysłannikiem amerykańskiego Departament Stanu ds. Holokaustu, Thomasem K. Yazdgerdim. Jak wynika z notatki, ostrzegł on stronę polską o ewentualnym sprzeciwie USA wobec noweli, jeśli ta zostanie przegłosowana. ZOBACZ TAKŻE: Rosja zaniemówiła. Putin ostro zbałamucił Pamelę Anderson Dyplomatę zza Oceanu w ministerstwie przyjęli Maciej Pisarski, pełnomocnik ministra do spraw kontaktów z diasporą żydowską, Anna Perl z Departamentu Ameryki i Filip Bartkowiak z Departamentu Strategii Polityki Zagranicznej. - TKY (Thomas K. Yazdgerdi - red.) zapytał o stan prac parlamentarnych nad zmianą ustawy o IPN. Zapytał także o stan śledztwa w sprawie kontrowersyjnego artykułu J.T. Grossa w Die Welt, 13.09.2015 (stwierdził w nim, że podczas II wojny światowej "Polacy zabili więcej Żydów niż Niemców"). Wyjaśniłem cel projektowych zmian w ustawie o IPN. Podkreśliłem, że w kwestii J.T. Grossa postępowanie prokuratorskie toczy się 'w sprawie', a 'nie przeciwko' i jako MSZ nie mamy wglądu w tok toczącego się postępowania. TKY powtórzył znane i wielokrotnie sygnalizowane stanowisko, że w przypadku uchwalenia zmian w ustawie o IPN, jak również w przypadku oskarżenia J.T. Grossa Dep. Stanu będzie zmuszony do wyrażenia krytycznego stanowiska - zapisano w notatce. ZOBACZ TAKŻE: Rozłam w opozycji! Powstanie nowa partia Do treści pisma dotarli dziennikarze Onetu. Jak wynika z ich informacji, została ona rozesłana do kluczowych dla naszych kontaktów zagranicznych polityków. Wśród nich byli m.in. szef MSZ Jacek Czaputowicz, jego zastępcy Marek Magierowski oraz Jan Dziedziczak, prowadzący ustawę o IPN wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, a także prezydencki minister Wojciech Kolarski. Co ciekawe po wybuchu skandalu wokół noweli, władze PiS utrzymywały wersję, iż żadna ze zgłaszających pretensje stron, nie interesowały się ustawą przed jej przegłosowaniem. Okazuje się więc, że społeczność międzynarodowa została po prostu okłamana. źródło: wp.pl   Następny artykuł
0 Skomentuj

Komentarze 0

Ocena artykułu