Chiny i Stany Zjednoczone zadecydowały, że denuklearyzacja Korei Północnej powinna stać się faktem „kompletnym, ostatecznym i nieodwracalnym”. Tak wynika z rozmów, które zostały przeprowadzone na najwyższych szczeblach między dwoma państwami.

Sekretarz stanu, Rex Tillerson, już w czwartek poinformował o tym, że Stany Zjednoczone naciskają na Chiny, aby te zwiększyły presję wywieraną na Koreę Północną poprzez groźby ekonomiczne.

Teraz, po spotkaniach, do których doszło między najwyższymi urzędnikami Chin i Stanów Zjednoczonych – zapadła ostateczna decyzja w sprawie Korei Północnej. Jest ona bardzo stanowcza.

Obie strony deklarują, iż będą dążyć do kompletnej, ostatecznej i nieodwracalnej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego – czytamy w oficjalnym, potwierdzającym konsensus dokumencie, wydanym przez agencję prasową Xinhua .

Dokument zakłada jednocześnie, aby w miarę możliwości nie wykluczać dialogu i dążyć do minimalizowania potencjalnych strat w konflikcie. Do kolejnego spotkania Donalda Trumpa z Xi Jinpingiem dojdzie w Hamburgu, podczas szczytu G20.

Jak jednak można się spodziewać, Kim Dzong Un nie przystanie na żądania USA i Chin co doprowadzi do jeszcze większych napięć i niepokojów w regionie. Pogorszenia sytuacji należy się spodziewać – jak przekonują eksperci – głównie dlatego, bo Korea Północna dotychczas liczyła na Chiny, które teraz jednoznacznie opowiedziały się po stronie USA.

źródło: Reuters

...

Zobacz również