Po sukcesie zwolenników Brexitu w Wielkiej Brytanii, w coraz większej ilości krajów popularyzują się podobne ruchy. Jeden z nich dynamicznie rozwija się na terenie Republiki Czeskiej, a przewodzi mu obywatel pochodzenia Japońskiego. 

Tomio Okamura urodził się w 1972 roku w Tokio i jest pochodzenia japońsko-morawskiego. Po młodości spędzonej zarówno nad Pacyfikiem i w Czechosłowacji, osiadł na stałe w Czechach, gdzie rozwija działalność polityczną. Jest członkiem parlamentu Republiki oraz założycielem Partii Demokracji Bezpośredniej.

Ugrupowanie Okamury uważane jest przez wielu za ekstremistyczne. Prezentuje poglądy antyunijne i antyimigranckie. Sam polityk poparł jakiś czas temu pomysł wysiedlenia czeskich Romów do Indii, wiadomo też, że popiera wyjście kraju z UE. Na manifestacja zwolenników pół Japończyka pół Morawianina widoczne są przekreślone flagi wspólnoty i słychać hasła, które nie przypadają do gustu Brukseli.

W przededniu wyborów, które odbędą się między 20 a 21 października, może liczyć na 10 proc. poparcia. Elektorat Okamury skupia się na wsi i w małych miasteczkach. Liderem sondaży jest ANO – Akcja Niezadowolonych Obywateli, prezentująca podobne podejście do spraw imigracji i relacji Praga-Bruksela. Z nią właśnie partia kontrowersyjnego polityka, być może, utworzy koalicję.

źródło: Onet 100

11 teorii spiskowych, które naprawdę dają do myślenia

...

Zobacz również