Opór wobec projektu ustawy Ordo Iuris na jesieni ubiegłego roku zjednoczył tysiące Polek. Od czarnego protestu minęło pół roku a Jarosław Kaczyński wraca do postulatu zaostrzania prawa aborcyjnego.

W wywiadzie udzielonym „Gościowi Niedzielnemu” Jarosław Kaczyński dementuje informacje o tym, jakoby PiS godziło się na kompromis aborcyjny w obowiązującym dziś kształcie. Prezes przypomina, że jego partia nie wycofuje się z pomysłu zakazu aborcji eugenicznej. Kaczyński chciałby jednak, aby zaostrzenie prawa aborcyjnego zostało przeprowadzone w sposób, który nie wywoła masowego oporu.

 – PiS w żadnym wypadku nie wycofuje się z dążenia do zakazu aborcji z powodu choroby dziecka. Jednak będziemy chcieli to przeprowadzić w sytuacji, która nie spowoduje tak ostrych protestów, jak miało to miejsce jesienią – mówił Kaczyński.

Prezes PiS nie chciał zdradzać szczegółów swojego planu. Zwrócił jedynie uwagę, że zmiany zostaną rozwiązane na płaszczyźnie prawnej. Jego zdaniem problem aborcji eugenicznych jest palący ponieważ większość z nich spowodowana jest wykryciem u płodu zespołu downa.

 – Na pewno będziemy starali się zmienić stosunek ludzi do osób z zespołem Downa, a z powodu tej choroby przeprowadza się ponad 95 procent aborcji w Polsce – powiedział Kaczyński.

...

Zobacz również