Gigantyczne zmiany w 500 plus! Minister Rafalska potwierdza
Bartłomiej Chudy - 7 Grudnia 2018

Gigantyczne zmiany w 500 plus! Minister Rafalska potwierdza

500 plus stało się w polskich realiach czymś więcej niż finansowym świadczeniem na rzecz polskich rodzin. Trudno wyobrazić sobie przyszły rząd, który zrezygnowałby z tego programu. Inna sprawa, że bez zmian progów dochodowych realną pomoc stracą już wkrótce tysiące rodzin. Minister pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska odniosła się do tego aspektu.

500 plus na trwałe wkomponowało się w rzeczywistość polskich rodzin. Zwłaszcza uboższe rodziny, łapiące się na świadczenie już na pierwsze niepełnoletnie dziecko, poprawiły swój standard życia.

Tysiące mogą wypaść z flagowego programu PiS

Program wprowadzony przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej poddawany jest niekończącej się dyskusji. Polacy są podzieleni w sprawie 500 plus, zwłaszcza w kontekście dezaktywizacji zawodowej w wielu rodzinach. Jednym z powodów porzucania pracy na rzecz rządowych świadczeń są niezmienne się progi dochodowe. Od wejścia programu w życie, tj. 2016 roku, ustawa określa, że 500 plus dostaniemy na pierwsze dziecko, ale tylko wtedy, gdy dochody netto na osobę w gospodarstwie nie przekraczają w miesiącu 800 zł. Kolejnym istotnym wskaźnikiem w tej kwestii jest tzw. minimalna krajowa. Przed dwoma laty takie wynagrodzenie dostawało 1,5 miliona Polaków. O ile do tego roku rodziny z takimi dochodami łapałyby się na 500 zł świadczenia już na pierwsze dziecko (zwłaszcza matki samotnie wychowujące i "model 2 plus 2"), to już od przyszłego roku sporo rodaków z "minimalną krajową" odpadnie z programu świadczeń. Wszystko za sprawą wzrostu pensji minimalnej, do 2250 zł brutto.

Podniosą progi, by Polacy nie stracili 500 plus? Minister Rafalska komentuje

Zdaje sobie z tego sprawę ministerstwo odpowiedzialne z program. Na ostatniej konferencji prasowej podsumowało 3 lata z flagowym programem PiS, ale i zapowiedziało plany na kolejny rok ze świadczeniami. W relacji "Super Expressu" czytamy, że szefowa resortu nie chce, by wzrost wynagrodzeń był barierą do uzyskiwania pomocy rządowej.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
PieniądzeCo nam dało 500 plus? 8 zaskakujących efektówCzytaj dalej
- Absolutnie nie chcemy, żeby była sytuacja, w której rodzina dwuosobowa, w której jeden z rodziców zarabia minimalne wynagrodzenie, traciła prawo do świadczenia Rodzina 500 plus. Jeżeli wynagrodzenie minimalne będzie rosło tak szybko, że będzie stanowiło barierę dostępu do tego świadczenia, to kryterium musi być oczywiście podniesione. I to jest to, co w 2019 roku też analizujemy - cytuje minister Elżbietę Rafalską "Super Express". Wyższe kryterium dochodowe niż 800 zł na osobę w rodzinie obowiązuje w kontekście 500 zł wsparcia już na pierwsze dziecko w rodzinach z niepełnosprawnymi pociechami. W tym przypadku próg wynosi 1200 zł. W niedawnej sondzie dla "Rzeczpospolitej" blisko połowa ankietowanych opowiedziała się za rozszerzeniem 500 plus również na pierwsze dziecko, bez kryterium dochodowego. Co trzeci pytany był przeciwny, a co piąty nie miał zdania w sprawie.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Miało być drugie 500 plus, jest totalna kompromitacja! Morawiecki pali się ze wstydu
  2. Koszmar! Najbardziej potrzebujący stracą 500 plus
  3. Znaki zodiaku, które będą miały PECHA w tym tygodniu. Co się stanie?
  4. Zamykają je żywcem w "grobach". Potem wszyscy je ze smakiem jemy
  5. 500 plus także na pierwsze dziecko? Reakcja rodziców szokuje!
500+500 plus nie jest przyznawane równomiernie. W tych rejonach większość dzieci go nie dostajeCzytaj dalej
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News