Beata Szydło może liczyć na sporą podwyżkę. Wszystko za sprawą ustawy, którą przeforsować we wtorek chce PiS. Według niej, podwyżki dostaną także ministrowie, wiceministrowie, wojewodowie a także posłowie wraz z senatorami. Co ciekawe, po raz pierwszy pensję otrzyma także pierwsza dama.

Podczas wtorkowego posiedzenia Sejmu PiS zacznie pracę nad uchwaleniem ustawy dotyczącej przyznania podwyżek członkom rządu, ale nie tylko. Przypływ gotówki poczują także prezydent, ministrowie, senatorowie, którzy dostaną od 4 tys. do 5 tys. złotych. Najmniej, bo 2,7 tys. podwyżki, dostaną posłowie i senatorowie.

Skorzystać na ustawie ma też pierwsza dama, która otrzyma własną pensję, czego dotychczas w Polsce nie było. Jednak wprowadzenie nowego prawa będzie najbardziej korzystne dla Beaty Szydło, której pensja z 16,7 tys. wzrośnie do 24,1 tys.  złotych, czyli o 7,4 tys.

Jak tłumaczą posłowie PiS, podwyżki uzasadnione są tym, że pensje dla osób piastujących kierownicze stanowiska w państwie nie zmieniały się od 2008 roku. Według członków partii, to właśnie niskie pensje mają odstraszać prawdziwych ekspertów od pracy w rządzie.

„Obecnie wiceministrowie w randze podsekretarza stanu zarabiają ok. 7 tys. zł netto, a sprawują nadzór nad wielomiliardowymi budżetami. Z tego powodu wybitni fachowcy często odmawiają pracy w rządzie” – mówi Łukasz Schreiber z PiS.

Schreiber wskazuje też na to, że dyrektorzy w ministerstwach nierzadko otrzymują pensję przewyższającą tę, którą otrzymują ich szefowie. Zgodnie z danymi podanymi przez Kancelarię Prezydenta, z 20 dyrektorów w ministerstwach 19 zarabia więcej niż ministrowie, 13 więcej od premier Szydło, a jeden przewyższa pensją prezydenta Dudę.

Co ciekawe, według ustawy, zarobki polityków mają być zależne od kondycji polskiej gospodarki. Gdyby polska gospodarka zahamowała, niższe pensje otrzymaliby politycy na kierowniczych stanowiskach. Ma to sprawić, że politycy będą jeszcze bardziej dbać o jej rozwój, bo to od niej będzie zależała wysokość ich płacy.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!

źródło: rp.pl
pt

...

Zobacz również