Już wkrótce czekają nas podwyżki cen za najważniejsze usługi. Wiele z nich zostało już zatwierdzonych przez polski rząd.

Podwładni Beaty Szydło planują wprowadzenie podwyżki opłaty paliwowej o ok. 20 groszy. Przewiduje się, że przyniesie ona wzrost cen paliwa o 25 groszy na litrze. Koszta polis OC/AC mają z kolei wzrosnąć za sprawą nowych przepisów podatkowych nakładanych na usługi pomocnicze dla firm ubezpieczeniowych.

Kolejną podwyżką, która nas czeka, jest abonament węglowy, który ma być doliczany do rachunku za prąd. Szacuje się, że jego wprowadzenie będzie oznaczało dla przeciętnego Kowalskiego podwyżkę rachunku za gaz o kilkadziesiąt złotych.

W górę również pójść mają opłaty za parkometry. Już niebawem za parkowanie w centrach największych polskich miast będziemy musieli zapłacić nawet do 9 złotych za godzinę postoju.

Kolejnym z nowych wydatków ma być opłata środowiskowa, która spowoduje podwyższenie rachunków za wodę o ok. 2.5 złotego miesięcznie. Rachunki za gaz mają z kolei wzrosnąć aż o 5-7 procent.

Rząd planuje zabrać się również za użytkowników papierosów elektronicznych. Ma na nie zostać wprowadzona akcyza tak jak na tradycyjne papierosy. Takie działanie może spowodować wzrost cen liquidu nawet o 100 procent.

Podwyżki mają dotknąć również piwoszy. Podwyższenia akcyzy na ten napój alkoholowy może oznaczać, że za jedną butelkę zapłacimy nawet o złotówkę więcej.

Ministerstwo Zdrowia z kolei już ostrzega przed zbliżającymi się nieubłaganie podwyżkami cen leków związanymi z nowymi przepisami dotyczącymi otwierania aptek. Kolejną kwestią jest sprawa abonamentu radiowo-telewizyjnego. W razie wprowadzenia planowanych przepisów aż 2.8 miliona klientów będzie musiało zacząć go opłacać w wysokości 22.70 złotych miesięcznie.

W końcu podwyżki mają dotyczyć kwestii środowiska. Za sprawą opłaty recyklingowej za jednorazową torbę zapłacimy nawet złotówkę. Z kolei nowe przepisy o segregacji odpadów z pewnością wpłyną znacząco na ceny wywozu śmieci.

źródło: biznes.onet.pl

...

Zobacz również