Subwencje dla partii z budżetu państwa, to ogromne pieniądze, często miliony złotych. Dzięki nim partie mogą organizować większość swoich kampanii, bez nich partie polityczne właściwie tracą wszystko.

PiS właśnie staje w obliczu takiej sytuacji. Nowoczesna Ryszarda Petru złożyła do PKW wniosek o odebranie partii rządzącej 19 mln zł z subwencji państwowych. Mają to być pieniądze nienależne partii z powodu sfinansowania kampanii „Sprawiedliwe sądy” częściowo z pieniędzy z budżetu państwa.

PKW wielokrotnie już zajmowała się takimi sprawami. Także w tej kadencji Sejmu właśnie Nowoczesna doświadczyła karcącej ręki Państwowej Komisji Wyborczej. PKW odebrała partii Ryszarda Petru połowę subwencji z powodu błędnego zakwalifikowania jednej z darowizn, jakie partia otrzymała w trakcie kampanii wyborczej.

O złożeniu wniosku w tej sprawie do PKW poinformował działacz Nowoczesnej Adam Kądziela za pomocą Twittera. Jak twierdzą przedstawiciele Nowoczesnej, PKW przyjęło ich wniosek o rozpatrzenie tzw. afery billboardowej. To na razie jeszcze nie oznacza, że partia rządząca z pewnością straci pieniądze.

Wniosek jednak zostanie rozpatrzony. Przy tej okazji mogą wypłynąć bardziej szczegółowe informacje dotyczące zlecenia i finansowania kampanii „Sprawiedliwe Sądy”. Aż do czwartku rano politycy obozu rządzącego twierdzili jednoznacznie, że nie mają nic wspólnego z organizacją kampanii.

fot. twitter.com/adamkadziela

Źródło: twitter.com/adamkadziela

Jakie wykształcenie ma Petru? Zaskakujące! 10 interesujących faktów z jego życia

...

Zobacz również