Baty i 10 lat więzienia dla Saudyjczyka. Napisał na Twitterze, że jest ateistą

Baty i 10 lat więzienia dla Saudyjczyka. Napisał na Twitterze, że jest ateistą Źródło: źródło: nairland.com

28-letni Saudyjczyk został skazany na więzienie, baty i grzywnę za wpis na Twitterze, gdzie przyznał się do bycia ateistą. Zgodnie z prawem obowiązującym w Arabii Saudyjskiej, mężczyzna został uznany za terrorystę.

Mężczyzna oprócz jednego wpisu na Twitterze zamieścił też wiele innych. Miał w nich, według policji religijnej, "szydzić z Koranu", "negować istnienie jedynego boga", a także " "oskarżać islamskich proroków o kłamstwa podżegające do wrogości i nienawiści".

Przez swoje słowa mężczyzna został skazany na 10 lat więzienia, karę cielesną wynoszącą 2 tys. batów i 21 tys. rialów grzywny (około 21 tys. złotych).

28-latek nie ma sobie jednak nic do zarzucenia. Mężczyzna podczas procesu odmówił okazania skruchy i oświadczył, że we wpisie zamieścił swoje przekonania, do których ma pełne prawo.

Prawo szariatu zrównujące ateistów z terrorystami zostało wprowadzone w Arabii w 2014 roku. Według króla Salmana, który sprawuje władzę absolutną, miało to pomóc w "zachowaniu porządku w kraju". Surowe przepisy tego prawa wzbudzają wiele kontrowersji, zwłaszcza wśród aktywistów zajmujących się prawami człowieka. Ci wskazują na "ogromne podobieństwo" w kwestiach karnych między Arabią Saudyjską a Państwem Islamskim.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:
źródło: rmf24.pl, wsensie.pl pt
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News