GIS ostrzega przed niebezpieczną rośliną. Jest silnie toksyczna, zwykłe dotknięcie groźne dla zdrowia

GIS ostrzega przed niebezpieczną rośliną. Jest silnie toksyczna, zwykłe dotknięcie groźne dla zdrowia Źródło: .

Barszcz Sosnowskiego znów zaczyna kwitnąć. Niebezpieczna roślina, której dotknięcie może skutkować stałym kalectwem, zaczyna coraz częściej pojawiać się przy akwenach oraz w rowach całej Polski. To wielkie zagrożenie dla zdrowia i życia. Skutki kontaktu z barszczem mogą być opłakane.

Barszcz Sosnowskiego zaczyna kwitnąć. Roślina, która z pozoru przypomina zwykły chwast, zaczyna coraz częściej pojawiać się na terenie całej Polski, stanowiąc wielkie niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia Polaków. Główny Inspektorat Sanitarny jak co roku informuje o tragicznych skutkach możliwego kontaktu z krzewem, zaznaczając, że skutki jego dotknięcia mogą być widoczne przez całe życie.

Barszcz Sosnowskiego to śmiertelna pułapka. Należy unikać krzewu jak ognia

Historia pojawienia się rośliny na terenie Polski sięga lat komunizmu, kiedy to została odkryta na kaukaskich obszarach Związku Radzieckiego. Początkowo wydawało się, że krzew może być dobrą alternatywą dla paszy. Zaczęto sprowadzać go na swój teren. Jak się okazało, była to fatalna pomyłka, której skutki są widoczne do dziś.

Roślina podawana zwierzętom bardzo im szkodziła, doprowadzając do śmierci, chorób i oparzeń. Okazało się, że jej liście i wydobywający się z nich sok są bardzo toksyczne, a przez to groźne dla żywych organizmów. Polacy, zazwyczaj nieświadomi ryzyka, często nie robią kompletnie nic po dotknięciu krzewu, co świadczy o małej świadomości potencjalnego niebezpieczeństwa. Ślady po oparzeniach będą widoczne już do końca życia, a w skrajnych przypadkach kontakt z krzewem może zakończyć się nawet zgonem.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Co zrobić, gdy widzimy barszcz?

Najlepszą taktyką w momencie spotkania szkodliwej rośliny jest zgłoszenie tego faktu do służb miejskich. Specjalnie przygotowani przedstawiciele miasta pojawią się na miejscu i wytną roślinę bądź ją wypalą. Co roku do urzędów spływają tysiące wniosków o pozbycie się krzewu - są rozpatrywane w tempie błyskawicznym.

Sami jednak nie powinniśmy brać się za likwidację trującej rośliny. Każde dotknięcie może skutkować oparzeniami, które będą się bardzo długo goić, a usunięcie blizn będzie niekiedy niemożliwe. Po zetknięciu się z barszczem Sosnowskiego powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który poda odpowiednie środki medyczne.

ZOBACZ TAKŻE

  1. Naga kobieta weszła do kościoła. To, co zrobiła potem oburzyło miliony katolików. To się nie mieści w głowie
  2. Ola Kwaśniewska pokazała intymne zdjęcie z łóżka. Fanom opadły szczęki, gdy zobaczyli kto obok niej leży
  3. Kilkudniowa dieta kapuściana zwala z nóg. Efektem zachwycają się kobiety na całym świecie
  4. Mąż przypadkiem nagrał żonę. Czegoś tak dziwnego nie widział świat, chodzi o opiekę nad dzieckiem
  5. Tuż przed wyborami PiS daje nowe "plus"! Skorzystają kobiety
  6. Niesamowite nagrania Agnieszki Kotulanki krążą po sieci. Fani we łzach

Źródło: To się Dzieje

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News