O co chodzi? Bankomaty CAŁKIEM znikają z Polski

O co chodzi? Bankomaty CAŁKIEM znikają z Polski

Ludzie w naszym kraju wyraźnie zwracają się w stronę kart płatniczych. Co ciekawe, w tej nowej rzeczywistości bankomaty mają jednak coraz mniejszą rację bytu. Czy to możliwe, że nie będzie ich wkrótce w ogóle?

Narodowy Bank Polski poinformował, że liczba bankomatów w naszym kraju zmniejszyła się o 223 maszyny. To niezwykłe zjawisko, ponieważ ostatnie lata przynosiły jej wzrost. Przyczyna spadku od 2014 roku wiąże się z coraz mniejszą liczbą wypłat przeprowadzanych przez klientów. Z drugiej strony wzrasta także liczba sklepów, które akceptują płatność kartą. W dzisiejszych czasach to staje się już normą. Dlatego też to prawdopodobnie niemożliwe, aby bankomaty cieszyły się jeszcze taką popularnością jak kiedyś.

Czas bankomatów mija

Rok 2013 był zdecydowanie najlepszym okresem dla bankomatów. Wówczas Polacy wykonali aż 778 milionów operacji. Potem nie było już jednak tak kolorowo. ZOBACZ TAKŻE: Prawdziwa plaga. Klienci bankomatów terroryzowani przez... Spadek, mimo że niewielki, sugerować może, iż będziemy wkrótce świadkami znacznych zmian na rynku. Nowe bankomaty przynoszą bowiem nowe funkcje i korzyści. Coraz bardziej powszechne maszyny powodują, że możemy do nich wpłacać pieniądze. Jest to potrzebna, często wybierana przez klientów banków opcja. Dane z roku 2014 wskazywały, że wartość wpłat zajmowała 3,5 proc. całości operacji. Trzy lata później mówimy już aż o 19 proc. Zdeponowaliśmy w ten sposób w bankach na terenie całej Polski aż 105 mld zł. ZOBACZ TAKŻE: Uwaga! Ogromne zmiany w działaniu bankomatów. Nie... Nawet jeśli robimy znacznie więcej zakupów niż kiedyś za pomocą karty, nowa funkcja nie spowoduje całkowitego zniknięcia bankomatów. W pierwszym półroczu 2017 roku wartość wypłat bankomatowych wyniosła 156 mld zł. Dla porównania kartą wypłaciliśmy 122 mld zł. Może to sugerować, że ciągle "zwyciężają" banknoty i monety. Jednak to tylko krótkotrwałe sukcesy. Popularność płatności kartą rośnie w tempie 20 proc. w skali roku. Jeżeli ten stan się nie zmieni, to rok 2021 będzie pierwszym, w którym wartość płatności kartą przewyższy te gotówką. W takim przypadku zakończy się więc pewna symboliczne era. Bankomaty będą musiały bowiem prawdopodobnie zniknąć z polskich ulic. Źródło: wsedno24.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News