Na 10 lutego zaplanowane jest włączenie do obiegu nowego banknotu o nominale 500 złotych. Jak przekonuje prezes Narodowego Banku Polski, nowy banknot ma m.in. sprostać zapotrzebowaniu obywateli i przedsiębiorstw.

Już za niecały tydzień do obiegu trafi nowy banknot o nominale 500 złotych, na którym pojawi się król Jan III Sobieski – co zachowuje ciągłość serii „Władcy Polski”. Autorem projektu nowego banknotu jest Andrzej Heidrich, który zaprojektował również pozostałe nominały będące w obiegu tj. 10, 20, 50, 100 i 200 zł.

Jak przekonuje  prezes Narodowego Banku Polski, głównym powodem wprowadzenia do obiegu nowego banknotu o wysokim nominale są oczekiwania obywateli i przedsiębiorstw – nominał 500 zł ma ułatwić m.in. transakcje gotówkowe.

Nowy banknot ma zapewnić również oszczędności w funkcjonowaniu Narodowego Banku Polski.

 – Jednym z celów NBP jest zapewnienie bezpiecznego i efektywnego obrotu gotówkowego w Polsce, który będzie odpo­wiadał na zapotrzebowanie obywateli i przedsiębiorstw. Wprowadzenie do obiegu banknotu 500 zł wpisuje się w realizację tego zadania. W pierwszych latach banknot 500 zł będzie służył głównie do przechowywania zapasu strategicznego w NBP, będzie więc rzadko spotykany w obiegu. Nowy nominał pozwoli jednak obniżyć koszty zamawiania i przechowywania zapasu strategicznego w banku, czego efektem będą m.in. oszczędności w funkcjonowaniu NBP – przekonuje prezes Narodowego Banku Polski, Marek Belka.

Poniżej zdjęcia nowego banknotu.

fot. nbp/flickr.com
fot. nbp/flickr.com
fot. nbp/flickr.com
fot. nbp/flickr.com
fot. twitter.com/nbppl

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.