Banknot nie dla wszystkich. Już za tydzień do obiegu trafi nowy nominał (zdjęcia)

Banknot nie dla wszystkich. Już za tydzień do obiegu trafi nowy nominał (zdjęcia)

Na 10 lutego zaplanowane jest włączenie do obiegu nowego banknotu o nominale 500 złotych. Jak przekonuje prezes Narodowego Banku Polski, nowy banknot ma m.in. sprostać zapotrzebowaniu obywateli i przedsiębiorstw.

Już za niecały tydzień do obiegu trafi nowy banknot o nominale 500 złotych, na którym pojawi się król Jan III Sobieski - co zachowuje ciągłość serii "Władcy Polski". Autorem projektu nowego banknotu jest Andrzej Heidrich, który zaprojektował również pozostałe nominały będące w obiegu tj. 10, 20, 50, 100 i 200 zł.

Jak przekonuje  prezes Narodowego Banku Polski, głównym powodem wprowadzenia do obiegu nowego banknotu o wysokim nominale są oczekiwania obywateli i przedsiębiorstw - nominał 500 zł ma ułatwić m.in. transakcje gotówkowe.

Nowy banknot ma zapewnić również oszczędności w funkcjonowaniu Narodowego Banku Polski.

 - Jednym z celów NBP jest zapewnienie bezpiecznego i efektywnego obrotu gotówkowego w Polsce, który będzie odpo­wiadał na zapotrzebowanie obywateli i przedsiębiorstw. Wprowadzenie do obiegu banknotu 500 zł wpisuje się w realizację tego zadania. W pierwszych latach banknot 500 zł będzie służył głównie do przechowywania zapasu strategicznego w NBP, będzie więc rzadko spotykany w obiegu. Nowy nominał pozwoli jednak obniżyć koszty zamawiania i przechowywania zapasu strategicznego w banku, czego efektem będą m.in. oszczędności w funkcjonowaniu NBP - przekonuje prezes Narodowego Banku Polski, Marek Belka.

Poniżej zdjęcia nowego banknotu.

fot. nbp/flickr.com fot. nbp/flickr.com fot. nbp/flickr.com fot. nbp/flickr.com fot. twitter.com/nbppl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News