Polacy mają dość niskiego oprocentowania lokat, co może niebawem sprowadzić na banki gigantyczne problemy. Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, bankierzy już niedługo pożałują sukcesywnego obniżania oprocentowania, które zamiast zysków sprowadzi na nich ogromne straty.

Z wyliczeń Expandera wynika, że udział lokat bankowych spadł do najniższego poziomu w historii i wynosi niecałe 39 proc. Polacy dochodzą do wniosku, że zamrażanie pieniędzy na lokatach jest po prostu nieopłacalne.

Lawinowy spadek

W minionych latach Polacy chętnie powierzali swoje oszczędności bankom. 20 lat temu 3/4 naszych oszczędności spoczywało na lokatach, natomiast dekadę temu – niespełna połowa. Aby odwrócić tendencję spadkową, banki prawdopodobnie ostatecznie podwyższą oprocentowanie. Tego rodzaju działaniem już udawało się zachęcić Polaków do korzystania z lokat w 2008 roku i w latach 2011-2012.

Według wyliczeń Ekspandera przy założeniu, że oprocentowanie lokat nie uległoby zmianie, odkładając 200 złotych miesięcznie przez 30 lat, „podarowalibyśmy” bankowi łącznie prawie 41 tys. złotych. Jeśli Polacy nie przestaną masowo podejmować swoich oszczędności z banków i rezygnować z lokat, bankierzy mogą stanąć w obliczu prawdziwego kryzysu.

Źródło: interia.pl

Elżbieta II unikała płacenia podatków? Ta afera już TRZĘSIE światem!

Oto szwajcarski pałac najbogatszego Polaka! Za ile go sprzedają? NIEWIARYGODNE!

...

Zobacz również