Mateusz Morawiecki
Fot. Flickr
Patryk Korzec - 13 Sierpnia 2018

Zagraniczne media dostrzegły zagrożenie, które Polacy przeoczyli. Oto plan PiS

Banki w Polsce jeszcze do niedawna w większości udziałów były w posiadaniu zagranicznych właścicieli, jednak odkąd PiS mówi o zrepolonizowaniu gospodarki, sytuacja szybko się zmienia. Obecnie powróciliśmy do stanu z 1999 r., jednak obywatele zastanawiają się, czy to korzystne dla kraju. Zagraniczne media dostrzegają w tym zagrożenie. 

Prawo i Sprawiedliwość repolonizuje gospodarkę we wszystkich możliwych segmentach, co zdaniem brytyjskiego "The Economist" wcale nie jest dobre dla państwa, a zwłaszcza jego mieszkańców. Medium zwraca uwagę zwłaszcza na banki, których obecna sytuacja zdarzyła się po raz pierwszy od 19 lat. Ponad połowa udziałów jest bowiem w polskich rękach. Zdaniem brytyjskiego portalu przyniesie to więcej szkód niż korzyści, a najbardziej odczuwalne będzie to dla samych klientów.

Banki w posiadaniu Polaków

Swego czasu ogromną popularność zdobyła wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, w której poruszył temat "końca wyprzedaży sreber rodowych", co miało stanowić zwrócenie się w stronę dbałości i polskość kapitału. Uwadze "The Economist" nie uszło, że podobny temat poruszył były prezes BZ WBK, a więc banku działającego w Polsce, który należy do hiszpańskiej grupy Santander. Na razie stan polskiej gospodarki określany jest na dobry - PKB rośnie, a bezrobocie spada, jednak jeśli kolejne zagraniczne banki będą wyprzedawać swoje polskie oddziały, rząd może zdecydować się na dalsze repolonizowanie gospodarki, co z kolei wpłynie negatywnie na klientów.

Brytyjskie media o polskich bankach

Zdaniem "The Economist" specjaliści ostrzegają, że "repolonizacja prowadzona przez PiS niesie ryzyko". Wynika to z faktu, iż przejmowanie banków może zmniejszyć konkurencje, co z kolei wpłynie negatywnie na interesy klientów. Podkreślają również, że zwiększy to kontrolę państwa nad pożyczkami, które następnie mogą zostać wykorzystane do finansowania ryzykownych projektów. Portal podsumowuje swój artykuł twierdzeniem, według którego gospodarka polski jest w dobrej kondycji. Problem jednak w tym, że "dla PiS patriotyczne wtrącanie się wciąż pozostaje w modzie".ZOBACZ TAKŻE:
  1. Właśnie wybuchł kryzys walutowy! WSZYSCY Polacy stracą pieniądze
  2. Polacy zarobią na wyborach samorządowych. Wystarczy się zgłosić
  3. Wreszcie! Długo oczekiwana decyzja, możesz już liczyć zaoszczędzone pieniądze
MEMY z okazji trzylecia prezydentury Andrzeja DudyAndrzej Duda rządzi już trzy lata. Te MEMY najlepiej podsumowują ten okres!Czytaj dalej
przywódcy_wstepTo dziś niezwykle rozpoznawalny polityk! Poznajesz go? Stare zdjęcia światowych przywódcówCzytaj dalej
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News