Polski bank zwróci klientom pieniądze. Wystarczy spełnić jeden warunek

Polski bank zwróci klientom pieniądze. Wystarczy spełnić jeden warunek Źródło: Pixabay

Bank może zwrócić ci pieniądze, które zgodnie z prawem należą się klientowi. Co ciekawe, dążenie do uzyskania pozytywnej odpowiedzi w tej kwestii nie jest wcale skomplikowane. Sprawą zajął się już bowiem Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Bank może wkrótce zwrócić część należnych pieniędzy kredytobiorcom. Sprawa dotyczy jednak konkretnej grupy klientów. Informację dotyczącą tego, czy w niej znalazłeś się w tej grupie, zawarto w decyzjach wydanych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Instytucja zainteresowała się bowiem kwestią działań Banku Pocztowego oraz firm Vivus Finance oraz Zaplo.

Bank może zwrócić ci należne pieniądze

Rzeczone decyzje dotyczą sytuacji klientów, którzy przed wyznaczonym terminem spłacili kredyt konsumencki. W przypadku Banku Pocztowego chodzi o umowę "Pożyczka na Poczcie", zawartą między 1 marca 2015 r. a 30 czerwca 2016 r., a w przypadku Zaplo oraz Vivus Finance - pożyczek spłaconych przedterminowo od 16 maja 2016 r. do dnia uprawomocnienia się decyzji. Warto zaznaczyć, że decyzja ws. pierwszej z wymienionych instytucji już się uprawomocniła, a dwie pozostałe firmy w ostatnim czasie zdążyły się od niej odwołać.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

O co dokładnie chodzi w sprawie i jakie kwoty należą się kredytobiorcom? Bank Pocztowy, Vivus Finanse oraz Zaplo miały zatrzymywać pełną prowizję osób, którym udało się spłacić zobowiązanie przed wyznaczonym w umowie terminem, a to jest niezgodne z obowiązującym w Polsce prawem. 

Co zrobić, aby odzyskać pieniądze?

Ostatecznie wszystkie instytucje (gdy decyzje się uprawomocnią) będą musiały przekazać klientom informację o możliwości złożenia oficjalnej reklamacji. Vivus Finanse oraz Zaplo zostały zobowiązane do zaprzestania nielegalnych praktyk, a Bankowi Pocztowemu nakazano zwrot stosownych kwot. Aby je otrzymać należy zrobić jedną rzecz - złożyć reklamację, która musi następnie zostać pozytywnie rozpatrzona.

Dzisiaj grzeje: 1. Współczujemy Piotrowi Żyle. Media przekazały informacje o jego byłej żonie
2. Kinga Rusin pozywa TVP. Padły mocne słowa, odszkodowanie chce przeznaczyć na onkologię

Jak przekazano, sumy należne klientom zostaną wyliczone w prosty sposób. Liczba dni między zakończeniem spłaty a jej umownym terminem zostanie pomnożona razy część kosztów kredytu, które przypadały na jeden dzień tejże spłaty. Na przykład jeżeli komuś uda się spłacić dług na pięć dni przed terminem, koszt kredytu przypadający na jeden dzień trwania umowy zostanie pomnożony razy pięć. Prezes UOKiK przekazał, iż jest to najkorzystniejszy dla konsumenta, najbardziej uczciwy ze sposobów wyliczania podobnych kwot.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Sygnały wysyłane przez naszą wątrobę, gdy ma już dosyć. Dostrzeżesz je gołym okiem
  2. Medalowe szanse polskich skoczków rosną. Reprezentacja ma tajną broń
  3. Synowa Katarzyny Dowbor przerwała milczenie. Chodzi o ciążę
  4. Żona zmarła na nowotwór. Po dwóch latach mąż dostał napisany przez nią list, nie mógł powstrzymać łez
  5. Podczas porodu lekarze nagle wybuchnęli śmiechem. Kiedy mama spojrzała na dziecko, wszystko zrozumiała
  6. Kompromitacja, nagrali Polaka z ukrycia w restauracji. Zrobił upokarzającą rzecz, przyniósł wstyd Polsce

Źródło: Fakt

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News