Dostałeś taką wiadomość na maila? Pod żadnym pozorem w nią nie klikaj, padłeś ofiarą oszustów

Dostałeś taką wiadomość na maila? Pod żadnym pozorem w nią nie klikaj, padłeś ofiarą oszustów Źródło: unsplash.com/Sergey Zolkin

Niejeden bank ma problemy z internetowymi oszustami. Podszywając się pod instytucję, wysyłają SMS-y i e-maile mające w podstępny sposób wyłudzić pieniądze. Teraz oszustwo weszło na wyższy poziom.

Niejeden bank w Polsce musiał znosić oszustów, którzy wyłudzali pieniądze od ich klientów. Straty były liczone w dziesiątkach tysięcy złotych. Oszuści postanowili działać inaczej, należy uważać na e-maile tego typu.

Bank miał problemy z oszustami, teraz szajka działa na własną rękę

Takiej skali oszustwa już dawno nie odnotowano. Młody mężczyzna znalazł sposób na zarobek, wiele osób dało się nabrać i stracili ogromne sumy pieniędzy. 21-latek wysyłał do użytkowników internetu na całym świecie tysiące e-maili o treści: "Nie znasz mnie i zapewne zadajesz sobie pytanie, dlaczego wysyłam ci tego maila. Jestem hakerem, który włamał się do twojego urządzenia...". Upatrzył sobie m.in. Polskę, Ukrainę i kraje nadbałtyckie.

Francuz, który przez długi czas był poszukiwany, szantażował nieznane mu osoby. Jego celem było wywarcie wrażenia, że rzeczywiście dysponuje kompromitującymi filmami, zdjęciami lub wiadomościami, które w jednej chwili może udostępnić bliskim osobom lub szefowi, by doszczętnie zniszczyć zawodową karierę. Wielu internautów kliknęło w wiadomość e-mail i dało się nabrać oszustowi: oficjalne skargi zostały złożone przez ok. 1900 osób. Nieoficjalnie łączna suma wyłudzeń to około milion euro. Kolejne 28 tysięcy osób zgłosiło się do francuskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Wysłał 20 milionów e-maili. Za każdym razem dotrzymywał słowa

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Skala oszustwa jest ogromna, nieoficjalnie kilka osób z Polski również dało się nabrać. Prywatność to najcenniejsza rzecz i nic dziwnego, że szantażowane osoby były w stanie zapłacić wysokie kwoty za spokój. Dalsze śledztwo wykazało, że oszust mógł w sumie wysłać 20 milionów wiadomości. Za każdym razem obiecywał, że zapomni o sprawie, jeśli tylko pieniądze wpłyną na konto - rzeczywiście tak było, po zapłacie konwersacja była urywana i nie można było się skontaktować z 21-latkiem.

Dzisiaj grzeje: 1. Pamiętacie Marynę z Janosika? Tak dziś wygląda aktorka, za którą szalały miliony Polaków
2. Tragiczne wiadomości z samego rana, nie żyje 18 osób. Do sieci trafiło piorunujące nagranie z wybuchem wulkanu w Nowej Zelandii

Maile zaczęły być rozsyłane w styczniu tego roku, a w czerwcu wyszły na jaw liczne oszustwa. Wtedy do śledztwa włączyła się specjalna sekcja paryskiej prokuratury, zajmującą się cyberprzemocą. Co ciekawe, 21-latek nie wytrzymał publikacji o jego podstępie oraz społecznej presji i sam zgłosił się na policję. Wiadomo również, że miał pomocnika, maile nadal mogą być rozsyłane.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Gwiazda kultowych Alibabek potrzebuje pieniędzy i pomocy. Przykry zbieg okoliczności
  2. 500 plus już nie w formie pieniędzy dawanych do ręki. W 2020 szykują się olbrzymie zmiany
  3. Kotlety mielone panierowane w grzankach to najlepszy przepis Kuronia. Drobny szczegół sprawia, że długo nie zapomnicie tego smaku
  4. Seniorzy mogą dostać nawet 10 tysięcy złotych do emerytury! Wystarczy spełnić jeden warunek
  5. Mężczyzna uważa, że szatan kazał mu zabić. Na przesłuchaniu zaczęły dziać się niewyobrażalne rzeczy, policjanci byli bezradni

Źródło: Interia

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News