Naukowcy ostrzegają, w Bałtyku można złapać niebezpieczne bakterie. Zagrażają zdrowiu i życiu

Naukowcy ostrzegają, w Bałtyku można złapać niebezpieczne bakterie. Zagrażają zdrowiu i życiu Źródło: By Jarosław Szczepaniak - praca własna / CC BY-SA 3.0 / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hel_zakaz_k%C4%85pieli._-_panoramio.jpg

Bałtyk już niedługo przeżyje prawdziwy najazd turystów. Mieszkańcy Pomorza już zauważają widoczny napływ turystów, którzy mimo pogody i temperatury nie mogą odmówić sobie zamoczenia w morzu. Naukowcy jednak przestrzegają przed kąpielą - można natknąć się groźne dla życia bakterie.

Bałtyk "zaliczyli" już pierwsi spragnieni wypoczynku turyści. Mało kto jest świadomy, czym może skutkować kąpiel w morzu. Bakterie zwane "mięsożernymi" mogą doprowadzić nawet do zgonu.

Polskie morze wcale nie jest takie bezpieczne

Im cieplej, tym lepiej - turyści zdecydowanie są ze sobą zgodni. Nad morze jadą nie tylko w celu zjedzenia świeżo złowionej ryby i wdychania jodu, ale też poopalania się i popływania przy bardzo dobrej pogodzie. Niestety, wymodlona wysoka temperatura niesie za sobą przykre konsekwencje. W morzu pod wpływem idealnych warunków namnażają się wtedy bakterie.

Naukowcy przestrzegają przede wszystkim przed przecinkowcami. Turyści raczej zawracają uwagę na sinice, ale o wyżej wymienionych w ogóle nie pamiętają. Dziennikarze niemieckiej stacji Deutsche Welle nazwali przecinkowce "mięsożernymi bakteriami". Jest w tym dużo prawdy, a na zakażenie najbardziej powinny uważać osoby starsze, chorowite oraz te, które niedawno przeszły zabiegi operacyjne.

Bałtyk latem może zaroić się od śmiertelnych bakterii

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jak się okazuje, w Bałtyku występują dwa niebezpieczne rodzaje przecinkowców - Vibrio vulnificus i Vibrio cholerae. Ten pierwszy jest najgroźniejszy, ponieważ po dostaniu się do organizmu może wywołać posocznicę, czy potocznie sepsę, której śmiertelność sięga nawet 50%. Dlatego starsze osoby spragnione kąpieli nad morzem sporo ryzykują. Z kolei Vibrio cholerae wywołuje cholerę, a bakteriami tymi można zarazić się pijąc m.in. wodę morską.

Dzisiaj grzeje: 1. Martyna Wojciechowska i Przemek Kossakowski w końcu przekazali radosne wieści. Fani ślą gratulacje
2. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje

Co roku odnotowuje się co najmniej kilkadziesiąt przypadków turystów, których złe samopoczucie było spowodowane przecinkowcami. Najczęściej kończy się na terapii odpowiednimi antybiotykami.

- Każdy wzrost temperatury wody o 1 stopień oznacza zwiększenie się liczby zakażeń przecinkowcami o prawie 200 procent - tłumaczy Eckhard Strauch, kierownik biura doradczego Federalnego Instytutu Oceny Ryzyka ds. przecinkowców. Warto ryzykować?

Najlepsze newsy dnia:

  1. Gotujesz zupę pomidorową na rosole z udek z kurczaka? Nie zapominaj o triku naszych babć, nadaje cudownego smaku
  2. Władysław Kozakiewicz przez lata ukrywał rodzinny dramat. Jego tata zrobił mu największą krzywdę, straszne wyznanie
  3. Śpisz na lewym boku? Każdy powinien znać konsekwencje, wpływ pozycji na organizm jest piorunujący
  4. Znalazł w wodzie porzucony aparat fotograficzny. Przejrzał zawartość i od razu chwycił za telefon
  5. Detektyw śledził pracowników podczas home office. Przyłapał ich na gorącym uczynku, zdradził kompromitujące szczegóły
  6. Nieludzko znęcał się nad żoną, wszystko nagrywała druga kobieta. Wstrząsające wideo trafiło do sieci

Źródło: Fakt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News