Pod żadnym pozorem się tam nie kąpcie. Doszło do awarii, hektolitry ścieków trafiły do Bałtyku

Pod żadnym pozorem się tam nie kąpcie. Doszło do awarii, hektolitry ścieków trafiły do Bałtyku Źródło: Pixabay/Gosia K.

Bałtyk znowu jest poważnie zanieczyszczony. Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Gdańsku ostrzega przed skażeniem wody i ze względów bezpieczeństwa odradza kąpiele w niektórych miejscach.

Bałtyk po raz kolejny uległ skażeniu. Do naszego polskiego morza niemal co roku trafiają zanieczyszczenia, które uniemożliwiają spokojny odpoczynek. Nie inaczej jest tym razem. Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna wydała specjalne oświadczenie i prosi wczasowiczów o powstrzymania się od kąpieli. 

 

Bałtyk zanieczyszczony przez awarię rurociągu 

W środę doszło do poważnej awarii rurociągu tłoczonego między przepompownią znajdującą się we Władysławowie, a oczyszczalnią ścieków w miejscowości Swarzew. Nieczystości, które wydostały się podczas tego zdarzenia, zaczęły płynąć w stronę zatoki Puckiej. Szacuje się, ze do czasu usunięcia awarii do morza dostanie się od 2-3 tysięcy metrów sześciennych surowych ścieków.

Zatoka Pucka to mniejsza część Zatoki Gdańskiej. Miasta, które się nad nią znajdują to: Puck, Jastarnia, Hel, Władysławowo oraz częściowo Gdynia. Ostrzeżenie inspektoratu zostało wydane głównie dla odcinka Władysławowo-Puck.

Zamknięte plaże w Zatoce Puckiej i Gdańskiej?

- Nie ma zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców, nie ma konieczności zamykania plaż, a ilość ścieków jaka trafi do Zatoki Puckiej to zaledwie 3 proc. tego co trafiło do Zatoki po awarii w Gdańsku. Awaria powinna być usunięta dzisiaj wieczorem, sytuacja będzie na bieżąco monitorowana przez służby, tak byśmy na bieżąco znali skutki zdarzenia dla środowiska naturalnego - powiedział Dariusz Drelich, wojewoda pomorski po zapoznaniu się sytuacją po awarii w Swarzewie.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku już w środę rozpoczął kontrole w Spółce Wodno-Ściekowej "Swarzewo". Specjaliści pobrali również próbki wody z zatoki, które zbada Centralne Laboratorium Badawcze. Służby mundurowe zabezpieczyły teren, a sanepid wydał oświadczenie, w którym prosi o niewchodzenie do wody. 

  1. Agata Duda w USA! Pierwsza Dama wygląda olśniewająco! Przyćmiła Melanię Trump [ZDJĘCIA]
  2. Wiadomo, na co chorowała Irena Szewińska! Przyczyny śmierci legendarnej olimpijki są STRASZNE. Aż trudno w to uwierzyć
  3. Niemożliwe! Synek Marty Kaczyńskiej nie nazywa się tak, jak wszyscy myśleli. Oto jego prawdziwe imię
  4. TVP i Polska w żałobie. Nie żyje legendarny komentator sportowy, miał 70 lat
  5. Przez 20 lat więził i gwałcił swoją pasierbicę. Jej życie zamienił w piekło, musiała urodzić 9 dzieci
  6. Dondald Trump: Niewiele krajów może dołączyć do ruchu bezwizowego, ale Polska jest jednym z nich

Źródło: Wprost

Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu