Balcerowicz ostro atakuje gospodarkę PiS. “Tak działał Putin”

Balcerowicz ostro atakuje gospodarkę PiS. “Tak działał Putin” Źródło: źródło: wikimedia.org/Lestat, pixabay.com

Leszek Balcerowicz w mocnych słowach skrytykował gospodarcze plany Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem ekonomisty, wszystkie działania partii rządzącej prowadzą gospodarkę Polski w stronę socjalizmu. Bowiem to w tym systemie tak dużą wagę przykładano do tego, skąd pochodzi i do kogo należy kapitał.

Jak stwierdził Balcerowicz w swoim poście na Facebooku, by gospodarka była zdrowa - własność musi być prywatna. Im więcej bowiem jest państwowej, tym więcej biurokracji i polityki, które hamują rozwój. Dlatego też, przez zacofanie, miał paść socjalizm.

 - Dla gospodarki (i dla demokracji) najważniejsze jest to, czy własność jest prywatna czy państwowa. Im więcej tej drugiej, tym więcej w gospodarce polityki i biurokracji i - w efekcie - tym mniej rozwoju. W socjalizmie wszystko było państwowe i dlatego padł - w zacofaniu - oświadczył Balcerowicz.

Ekonomista jest zdania, że rząd PiS jest najbardziej komunistycznym w swoich działaniach rządem po 1989 roku. Wszystko przez "udomawianie" i "repolonizację" kolejnych podmiotów. Działania te wynikać mają z przekonania PiS, iż "nieważne, że państwowe, ważne że swoje". Balcerowicz zarzuca formacji rządzącej, że tym samym postępuje jak władze PRL kilkadziesiąt lat temu.

Balcerowicz zwrócił uwagę na fakt, że PiS może w swoich działaniach liczyć na pomoc ze strony różnych ekspertów, którzy "upowszechniają pisowskie slogany". Co więcej, naukowiec porównał partię Kaczyńskiego do Putina, który także wspomagając się ekspertami, dwukrotnie zwiększył udział własności państwowej w gospodarce Rosji.

 - Rozmaici eksperci uczestniczą w tej kampanii prymitywnego socjalistycznego nacjonalizmu upowszechniając pisowskie slogany.Podobnych ekspertów ma u siebie Putin, który za swoich rządów podwoił udział własności państwowej (czyli swojej) w rosyjskiej gospodarce - podkreślił ekonomista.

źródło: facebook.com/LeszekBalcerowicz źródło: facebook.com/LeszekBalcerowicz

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego

źródło: money.pl pt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News