Zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych jeszcze przez kilka dni będzie komentowane przez media i polityków. Do dyskusji na temat przyszłości nie tylko USA, ale także Europy i reszty świata po wybraniu miliardera na przywódcę jednego z najpotężniejszych krajów na świecie, włączył się polski ekonomista, Leszek Balcerowicz.

Mimo, że Donald Trump pod względem gospodarczym ma całkowicie odmienne poglądy od Prawa i Sprawiedliwości to w Polsce był i nadal jest często porównywany do polityków obecnie rządzącego w naszym kraju obozu. Dzieje się to głównie z uwagi na radykalne poglądy ws. nielegalnych imigrantów.

W obronę nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych nieoczekiwanie włączył się polski ekonomista, wielokrotny minister finansów oraz prezes Narodowego Banku Polski, Leszek Balcerowicz, który stwierdził na jednym z portali społecznościowych, że takie porównywania są krzywdzące dla prezydenta-elekta USA.

 – Nie krzywdzić Trumpa (przez porównanie z PiS). Trump wygadywał w kampanii okropne rzeczy, ale nie atakował Sądu Najwyższego, który w USA ma uprawnienia naszego Trybunału Konstytucyjnego, bo to byłoby tam jak świętokradztwo. Natomiast Kaczyński z PiS-em, brutalnie atakują TK i dążą do jego zniszczenia jako niezależnej instytucji. Z tego punktu widzenia – zestawiania ich z Trumpem – jest krzywdzące dla Trumpa – przekonuje Balcerowicz.

Nie obyło się jednak bez krytyki prezydenta Trumpa. Minister Balcerowicz dostrzega u niego wiele wad i potencjalnych niebezpieczeństw jakie może nieść jego urzędowanie.

 – Sądząc z obietnic i zapowiedzi Trumpa, świat po jego zwycięstwie wkracza w strefę podwyższonego ryzyka. Dotyczy to zwłaszcza Europy Środkowo-Wschodniej – przypomnijmy sobie jego wypowiedzi na temat Putina i NATO. A w tej sytuacji zwiększonych zagrożeń zewnętrznych Polska jest osłabiana od środka przez PiS oraz coraz bardziej samotna i ośmieszana w oczach naszych głównych sojuszników. Tym większe znaczenie ma teraz wzmocniona obywatelska mobilizacja w obronie państwa prawa i demokracji – napisał Balcerowicz.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego

bh

...

Zobacz również