Ochrona miesięcznic smoleńskich angażuje tysiące funkcjonariuszy policji. W konsekwencji, na zabezpieczenie uroczystości, mających miejsce 10. dnia każdego miesiąca, z budżetu państwa płyną ogromne sumy. Trudno uwierzyć w to, ile pieniędzy wyciągnięto z kieszeni podatnika, na ochronę ostatniej miesięcznicy.

Na 10. czerwca w gotowość postawiono prawie 2 tys. policjantów. Mieli oni ochraniać Krakowskie Przedmieście podczas uroczystości z okazji 86. miesięcznicy smoleńskiej. Koszt takie zabezpieczenia to, jak udało się dowiedzieć dziennikarzom „Fakt24”, pół miliona zł.

Kwota ta to nadal nic w porównaniu z kosztami ostatniej rocznicy smoleńskiej. Na ochronę uroczystości 10. kwietnia 2017 roku państwo wydało z pieniędzy podatnika.. 706,5 tys. zł!

Tak wysokie koszty związane są z eskalującym konfliktem między zwolennikami i przeciwnikami obchodów miesięcznic smoleńskich. Również zmiany prawne odegrały tutaj swoją rolę. W związku z faktem, iż od teraz miesięcznice są traktowane, jako „zgromadzenia cykliczne”, ich oponenci są bardziej rozdrobnieni.

– Koszty obejmują zabezpieczenie siedmiu zgromadzeń, które odbyły się w tym dniu w Śródmieściu, między innymi cyklicznie odbywającego się zgromadzenia mającego na celu uczczenie pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej, jak również policyjnego zabezpieczenia zgromadzenia, których organizatorzy i działacze wyrażają poglądy antagonistyczne w stosunku do uczestników pierwszego z nich oraz inne wcześniej zgłoszone – mówiła kom. Iwona Jurkiewicz z sekcji prasowej KSP dla „Fakt24”.

Do ochrony miesięcznic angażowanych jest coraz więcej funkcjonariuszy. W tym roku – aż 3365. Dla porównania, w zeszłym roku było ich jedynie 1853.

źródło: Fakt24

...

Zobacz również