Czy szczepionki powodują autyzm? Obalamy skandaliczny mit!

Czy szczepionki powodują autyzm? Obalamy skandaliczny mit! Źródło: pixabay.com/21150

Autyzm a szczepienie. Czy szczepionki, które zarówno mają rzesze zwolenników, jak i przeciwników, są winne temu zaburzeniu? Co jest jego przyczyną? To nie choroba, jednak autyzm jest nieuleczalny. Czy to zaburzenie naszych czasów, a żadne pokolenie przed nami nie musiało borykać się z tak dużym odsetkiem zachorowań? Czy też to jest jedynie mit?

Autyzm a szczepienie. Czy szczepionki to prawdziwy powód zaburzeń? Autyzm po szczepionce, czy to możliwe?

Autyzm a szczepienie, czy to możliwe, żeby szczepionki wpływały na uszkodzenie mózgu i systemu nerwowego? 

Autyzm jest to zaburzenie rozwojowe objawiające się trudnością w interakcjach społecznych, trudnościami w komunikacji, bardzo silnymi przywiązaniami do rytuałów, mocnym skupianiu się na pojedynczych czynnościach pochłaniających całe zainteresowanie dziecka. Oczywiście nie zawsze jest to pełen zestaw objawów, to zależy od konkretnego przypadku, jednak jeśli występuje kilka w wyżej wymienionych symptomów, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że dziecko ma autyzm. Zaburzenia tego nie należy mylić z problemami neurologicznymi, czy upośledzeniami intelektualnymi, dlatego potrzebna jest wnikliwa diagnoza.

Na autyzm cierpi jedno na sto dzieci, objawy mogą pojawić się już u noworodka. Zaburzenie jest możliwe do zdiagnozowania już przed trzecim rokiem życia dziecka, ponieważ to wtedy najczęściej pojawiają się pierwsze symptomy, których nie można ignorować.

Według szeregu badań i opinii specjalistów szczepionki, nawet te trójskładnikowe, nie powodują autyzmu, jednak przez wielu mit ten jest wciąż powielany. 

 - Ta nieprawdziwa hipoteza  była tyle razy obalona, że aż dziw bierze, że jeszcze znajdują się tacy, którzy ją powtarzają. Jej autorem był angielski chirurg oszust, który utracił z tego powodu prawo wykonywania zawodu. Dziś mówi się o podstawach genetycznych powstania autyzmu, zaburzeniach jelitowo-mózgowych czy też czynnikach zewnętrznych, które nie tyle wywołują autyzm, co przyspieszają pojawienie się objawów - mówił dr n. med. Paweł Grzesiowski, immunolog.

Wspomina on fałszywą publikację z 1998 roku, zamieszczoną na łamach naukowego czasopisma The Lancet. Jej autorem był naukowiec dr Adrew Wakefield, który stwierdził, że szczepionki mają bezpośredni wpływ na zaburzenie jakim, jest autyzm.

Autyzm i zespół Aspergera - przyczyny

Zespół Aspergera jest uznawany za łagodną formę autyzmu. Jego charakterystyczne objawy to upośledzone relacje międzyludzkie, schematyczne zachowania, silne upodobania do rutyny, opóźnione motoryczne zachowania. Jednak w odróżnieniu od ludzi z autyzmem, którzy nie mówią, lub mają z tym ogromne problemy, osoby z zespołem Aspergera nie mają trudności w nauce i operują względnie dobrą mową. 

W obu tych przypadkach nie wiadomo do końca, co jest przyczyną obu zaburzeń. Jednak przyjmuje się, że są to nieprawidłowości neurologiczne i zaburzenia w rozwoju płodowym.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Najlepsze filmy dla dzieci. Disney nie ma sobie równych w produkcji bajek
  2. Wzruszający dramat Chce się żyć, ukazuje walkę o prawo do normalnego życia
  3. Które polskie gwiazdy wystąpiły na okładkach Playboya? Niektóre nazwiska mogą zaskoczyć
  4. Premiery filmowe 2019. Jakie nowości kinowe czekają na fanów kinematografii w tym roku?
  5. Kiedy jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu 2019?
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News